Звідки береться вітамін Д3 в аптеці, і чи вітаміни однакові?

Краще вибирати продукти, виготовлені з дотриманням міжнародних правил

Вибираючи вітамін Д3 того чи іншого виробника, слід звертати увагу на те, як його було отримано. Сьогодні вітамін Д3 отримують переважно:

  • з ланоліну вовни овець,
  • з риб’ячого жиру,
  • з дріжджів, мікроскопічних водоростей та грибів (веганські форми).

Вітамін Д3 з риб’ячого жиру та ланоліну (вовняного жиру, який можна зустріти у складі бальзамів для губ і кремів для тіла) одержують, піддаючи ультрафіолетовому опроміненню його попередник, який виділяють із сировини, – 7-дегідрохолестерин. Цей спосіб повністю повторює синтез вітаміну в природі та дозволяє отримати безпечний натуральний продукт із високою ефективністю.

Деяким людям вітамін Д3 на основі ланоліну або риб’ячого жиру не підходить через їх переконання. Виходом для них може стати веганський вітамін Д3, який отримується шляхом вилучення з водоростей, які широко використовуються в харчуванні людини. Нещодавно вітамін Д3 навчилися одержувати також, використовуючи консорціуми з лишайників та ціанобактерій.

Натуральний вітамін Д3 отримують з риб’ячого жиру, деякі виробники виробляють його з ланоліну, який виробляють сальні залози овець для збереження вовни. Синтетичний вітамін Д3 – це той, який отриманий методом хімічного синтезу та стабілізований (наприклад, у водному розчині) за допомогою різних фізичних методів впливу та хімічних речовин. Враховуючи безліч компонентів для стабілізації, є ризик побічних алергічних реакцій, особливо це стосується дітей.

Другий важливий фактор – це виробник, що заслуговує на довіру. Тут варто звернути увагу на країну, де виробляють продукт. Біологічно активні добавки до їжі у різних країнах проходять різний контроль якості. Так, умови їх реєстрації в ЄС значно суворіші, ніж у США, Китаї чи Індії.

Краще вибирати продукти, виготовлені з дотриманням міжнародних правил з виробництва харчових продуктів (HACCP) та лікарських засобів (GMP). Сьогодні ці правила рекомендовані до виконання всім країнам-членам ВООЗ, проте далеко не скрізь це так. У нас перехід до цієї системи контролю виробництва здійснився тільки нещодавно, в той час, як у США та країнах ЄС за дотриманням правил HACCP та GMP ретельно стежать уже протягом багатьох років.

Зрештою, часто споживач не знає, що краще вибрати – лікарський засіб (ЛЗ) чи біологічно активну добавку до їжі (БАД). Багато хто схильний робити вибір на користь ЛЗ, адже вони проходять клінічні випробування перед тим, як опиняються на полицях аптек. Проте основна мета таких досліджень – доказ ефективності та безпеки. БАД з вітаміном Д3 не можна вважати менш ефективними та безпечними, ніж лікарські засоби (ЛЗ), а холекальциферол у їх складі ідентичний тому, що міститься в ЛЗ, а отже – не менш ефективний. Єдиною відмінністю між ЛЗ та БАД є дозування вітаміну Д3 у продукті: у ЛЗ – це найчастіше терапевтичні (лікарські) дози, а в БАД – профілактичні дози. Таким чином, між двома продуктами – БАД та ЛЗ, віддавати перевагу слід тому, у якого більш підходящий для вашого випадку склад.