«Надягни шапку, бо менінгіт схопиш» та інші міфи про головні убори

Пам’ятаєте, як не хотілося одягати шапку перед виходом до школи, а мами та бабусі лякали нас страшилками про смертельні хвороби?

«Надягни шапку, бо менінгіт схопиш» та інші міфи про головні убори

Міф №1. Якщо ходити без шапки, можна захворіти на менінгіт

Це, звичайно, неправда. Менінгіт – запалення та набряк оболонки мозку – викликають віруси та бактерії, і наявність чи відсутність головного убору ніяк не впливає на ризик зараження. У минулому вчені вважали, що він пов’язаний з переохолодженням через те, що пік захворюваності на бактеріальний менінгіт припадає на зимові місяці, особливо в суху погоду. У США та більшості західних країн цих уявлень позбулися ще на початку XX століття.

Тим часом, найкращий спосіб захиститися від менінгіту — це вакцинація, а також дистанціювання від людей, що кашляють, миття рук та інші профілактичні заходи.

Міф №2. Якщо вийти на мороз з мокрим волоссям, обов’язково застудишся

Цей міф виник багато в чому завдяки одному німецькому вченому, який провів дослідження після Першої світової війни. Воно показало , що солдати, які проводили в сирих окопах не менше 72 годин, застуджувалися вчетверо частіше в порівнянні з товаришами по службі, що сиділи в теплих бараках. Однак, подальші численні дослідження не підтвердили ці висновки.

Ось що говорять про це експерти товариства лікарів первинної ланки Community Care Physicians PC:

«Температура тіла сама собою не викликає застуди. Ви застуджуєтесь, коли вірус контактує зі слизовими оболонками і викликає імунну відповідь. Вологе волосся ніяк не вплине на вашу здатність контактувати з інфекцією. Однак якщо ви вийдете на вулицю з мокрим волоссям, без куртки та взуття, ви можете підхопити переохолодження, яке набагато гірше за застуду і навіть може бути смертельним»

Міф №3. Якщо ходити без шапки, тіло втрачатиме тепло через голову

І це теж неправда, оскільки в нашій голові немає нічого особливого, що може спричинити такий ефект. Людина втрачає тепло з будь-якої частини тіла, яка піддається впливу низької температури. Тому в холодну погоду варто не тільки носити шапку, а й узагалі одягатися тепліше.

Є серйозний нюанс , який повинні пам’ятати всі батьки: дитина більше тепла через голову через особливості пропорцій тіла. Тому шапки та каптури для дітей набагато важливіші, ніж для дорослих.

Міф №4. Без шапки можна захворіти на отит.

Отит викликають стрептококи, стафілококи, анаеробні бактерії та інші патогени, які вражають слизову оболонку барабанної перетинки. Ризик інфікування підвищується в холодну пору року лише тому, що всі ці інфекції найбільш поширені восени та взимку.

Міф №5. Якщо ходити без шапки, можна відморозити вуха

А в цьому, на жаль, ваша мама мала рацію. Будь-яка ділянка нашого тіла піддається обмороженню, у тому числі найсильнішому, якщо піддається впливу низької температури повітря, води або металу. Вуха особливо уразливі до холоду, оскільки складаються з хрящів і не мають захисної жирової тканини і на морозі стають буквально крижаними.

Ризик обмороження зростає при температурі нижче -15 ° C навіть при невеликому вітрі, а при -27 ° C обмороження відкритих ділянок тіла може статися менше ніж за півгодини. Крім того, холод і вітер можуть дратувати слуховий канал, що може спричинити спазми і біль у шиї.

Виходить, що треба завжди носити шапку в холодну пору року?

Саме так. І не лише шапку, а й шарф, рукавиці, тепле взуття та верхній одяг. Все це не позбавить вас від ризику заразитися ГРВІ від пасажира метро або перехожого, що чхає, але захистить від переохолодження, обмороження, сухості шкіри та інших проблем. Крім того, у теплому одязі ви почуватиметеся набагато комфортніше.