Що можна і що не можна
Фізична активність та спорт – важлива частина лікування цукрового діабету, що сприяє зниженню рівня глюкози та холестерину в крові. Вправи допомагають скинути вагу та покращити сон, знімають стрес та підвищують самооцінку. Навантаження збільшують чутливість тканин до інсуліну. Але багато діабетиків побоюються робити інтенсивні вправи через побоювання гіпоглікемії, сильне зниження рівня глюкози в крові. Розберемося, як можна використовувати спортивне харчування, щоб зробити мінімальними ризики і отримати хороші спортивні результати.
Ризик гіпоглікемії може бути різним
Імовірність розвитку гіпоглікемії на фоні вправ при цукровому діабеті 1 типу вища, ніж при діабеті 2 типу. При цій формі хвороби людина не виробляє власного інсуліну, цей гормон доводиться отримувати ін’єкційно. Його рівень не стає вищим або нижчим «автоматично». Виконання тих самих вправ можуть викликати різне коливання рівня цукру в крові, залежно від того, як давно людина їла і вводила інсулін.
Більшість ліків, які призначають при цукровому діабеті 2 типу, не викликає гіпоглікемію. У людей із цією формою хвороби ризики дещо нижчі.
Можна і не можна
Спортивним харчуванням називають продукти, які легко їсти та засвоювати під час вправ. Вони покращують результативність тренувань та можуть допомогти уникнути гіпоглікемії. Некомерційна організація Diabeted UK дає рекомендації , як раціонально користуватися цими продуктами:
Спортивні напої та гелі часто містять багато цукру. Їх варто використовувати лише якщо вони справді потрібні, щоб виконати програму навантажень без гіпоглікемії. Ці продукти можуть бути потрібні при інтенсивних або тривалих (довше однієї години) вправах. Експерти радять приймати їх із розрахунку 30-60 грам вуглеводів на годину.
У певних випадках спортивне харчування не потрібне. Наприклад, людям із низьким ризиком гіпоглікемії при легких вправах на кшталт ходьби. Його краще замінити цілісними продуктами на кшталт фруктів та горіхів. Після таких навантажень потрібно ретельно стежити за рівнем цукру у крові, він може впасти через деякий час.
Електролітні напої без цукру не протипоказані. Але ендокринологи вважають, що здебільшого можна просто пити достатню кількість води.
Білки краще по можливості отримувати їхню звичайну їжу, а не їхнє спортивне харчування. Ці засоби не потрібні для виконання вправ, їх використовують для відновлення після навантаження.
Вчені застерігають професійних спортсменів із цукровим діабетом 1 типу від захоплення спортивними добавками. Небезпеку можуть становити засоби, що містять ефедру, хітин, тригліцериди, моногідрат креатину, андростенеодін.
Деякі загальні правила
Існують правила, яких краще дотримуватись незалежно від того, чи збираєтеся ви використовувати спортивне харчування.
- Перевіряйте рівень глюкози у крові до вправ і під час них. Насамперед це стосується людей з діабетом 1 типу. Ці показники допоможуть зрозуміти, що і коли з’їсти для профілактики гіпоглікемії.
- Записуйте рівень глюкози та що ви з’їли під час вправ. Ця інформація допоможе лікарям дати вам поради щодо оптимізації харчування.
- Після вправ регулярно перевіряйте рівень глюкози протягом 12 годин. Можливо, вам знадобиться додаткова порція вуглеводів або нижча доза інсуліну перед сном.
- Якщо ви займаєтеся спортом, майже напевно вам знадобиться більше вуглеводів.
- Пийте достатньо води, не допускайте зневоднення.
Клівлендська клініка дає деякі додаткові рекомендації:
- Не починайте вправлятися, якщо ви маєте низький або високий рівень глюкози.
- За 1-3 години до вправ перекусіть, блюдо повинне містити велику частку вуглеводів.
- Завжди майте із собою будь-який вуглеводний продукт – цукерку, цукати, печиво.
- Ваші друзі та тренер повинні знати, що у вас діабет. Розкажіть їм про симптоми гіпоглікемії та заходи першої допомоги.
- Якщо ви користуєтеся інсуліном, проконсультуйтеся з лікарем, як коригувати дозу перед вправами.
- Плануйте перекушування під час фізичної активності, яка триває більше години.