Їжа, яка сприяє запаленню, збільшує ризик хвороб серця та інсульту

Прозапальна дієта містить велику кількість насичених жирів, очищених вуглеводів та омега-6 жирних кислот.

Раціон, який включає солодкі напої, перероблене м’ясо та інші продукти, що сприяють розвитку запалення, пов’язаний із ризиком серцево-судинних хвороб. Це показало дослідження, опубліковане в Journal of the American College of Cardiology .

Запалення та дієта

Хронічне запалення – відомий фактор ризику хвороб серця та судин, включаючи інфаркт та інсульт. Виявлення у крові біомаркерів запалення (інтерлейкінів, хемокінів та інших) пов’язане з розвитком атеросклерозу. Раніше було відомо, що дієта може впливати на рівні цих показників запалення. Наприклад, середземноморська дієта може зменшувати їх та знижувати ризик серцево-судинних хвороб. Але набагато менше досліджень показує шкоду тривалого дотримання дієти, яка збільшує рівень запалення.

Прозапальна дієта містить велику кількість насичених жирів, очищених вуглеводів та омега-6 жирних кислот. Такий патерн харчування зазвичай включає перероблене м’ясо (ковбаси, котлети), червоне м’ясо, очищені зернові продукти, печиво, солодкі напої.

Що виявили вчені

Вчені порівняли ризик серцево-судинних хвороб у людей, які дотримувалися переважно прозапальної дієти та тих, хто вживав велику кількість протизапальних продуктів (овочів, фруктів, чаю) протягом 20 років. Виявилося, що у людей із першої групи ризик ішемічної хвороби серця вищий на 46%, інсультів – на 28%.

Вживання продуктів, які сприяють запаленню, в учасників дослідження було пов’язано з високим рівнем прозапальних маркерів та шкідливих жирів у крові.

Вчені проаналізували дані приблизно 210 тисяч осіб, які брали участь у великому Дослідженні здоров’я медсестер (Nurses Health Study). Воно почалося 1986 року, період спостереження учасниками становив до 32 років. Кожні чотири роки респонденти заповнювали анкети, які докладно характеризують їхню дієту.

Серед продуктів, регулярне вживання яких допомагає впоратися із запаленням, вчені назвали зелені листові овочі (шпинат та інші), жовті овочі (гарбуз, морква), цільнозернові продукти, чай та каву. Щоб протизапальна дієта «працювала», важливо обмежити вживання шкідливих продуктів.

Протизапальна дієта

Клініка Мейо дає такі рекомендації, як знизити рівень запалення в організмі за допомогою дієти:

  • Їжте більше різних овочів.
  • Фокусуйтеся на їжі, багатій на антиоксиданти.
  • Отримуйте омега-3 кислоти з їжею. Вони містяться в рибі, горіхах та насінні.
  • Їжте менше червоного м’яса.

Обмежте кількість перероблених продуктів у раціоні. У них часто міститься велика кількість цукру, солі чи шкідливих жирів.