Фактично, сонний параліч – це стан , коли тіло вже спить, але мозок ще зберігає денний рівень активності.
Можна вжити заходів для покращення якості сну, дотримуючись так званої гігієни сну:
- Лягати спати в одну і ту ж годину.
- Забезпечте достатню годину сну – 6-8 годин на день.
- Займатися спортом – але не пізніше ніж за 4 години до сну.
- Забезпечити собі гарні умови для сну: розслаблення перед сном, сон у темній, тихій, добре провітряній кімнаті у зручній постелі.
- Не переїдати, уникати вживання кофеїну, алкоголю чи куріння перед сном. Обмежити споживання рідини перед сном.
- Намагатися не спати на спині.
- Обмежити використання гаджетів перед сном – світло від їх екранів впливає на якість сну.
Таким чином, сонний параліч найчастіше – це нешкідливе, хоч і неприємне переживання. Однак, якщо воно впливає на якість життя або поєднується з іншими неприємними симптомами, варто звернутися до лікаря.
Варто проконсультуватися з лікарем, якщо сонний параліч з’являється часто , призводить до страху і тривоги при відході до сну , викликає втому через брак сну. Лікар проаналізує можливі причини появи цього стану та допоможе їх скоригувати за необхідності. Також корисною може бути консультація психолога.
Фактично, сонний параліч – це стан , коли тіло вже спить, але мозок ще зберігає денний рівень активності. Найчастіше він виникає в положенні лежачи на спині або на животі, посилюючись при нестачі повітря (наприклад, коли подушка заважає диханню).
Незважаючи на те, що точні причини розвитку сонного паралічу не цілком зрозумілі, його розвитку можуть сприяти деякі стани :
- Стрес та втома.
- Безсоння.
- Нарколепсія (захворювання центральної нервової системи, що супроводжується раптовими неконтрольованими епізодами засипання).
- Надмірна денна сонливість.
- Порушення добового ритму (наприклад, у тих, хто працює в нічну зміну).
- Посттравматичний стресовий розлад.
- Загальний тривожний розлад.
- Панічне розлад.
- Стан після припинення прийому антидепресантів чи алкоголю.
- Прийом деяких лікарських засобів.
- Випадки частих сонних паралічів у ній.
- Особистісні особливості – віра в надприродні та паранормальні явища, активну уяву.
При сонному паралічі людина неспроможна рухатися (чи, наприклад, говорити) під час засинання чи пробудження. Серед симптомів та проявів цього стану:
- Неспання без здатності рухатися, розмовляти чи навіть розплющити очі.
- Відчуття, що поряд хтось є.
- Почуття, що хтось чи щось тисне на груди.
- Людині може здаватися, що щось штовхає.
- Відчуття страху.
Цей стан триває трохи більше кількох секунд чи хвилин і саме собою абсолютно нешкідливо, хоч і доставляє масу неприємних переживань. У той же час іноді сонні паралічі можуть бути пов’язані з іншими захворюваннями і вимагають уваги фахівця.
Іноді на сонний параліч можуть накладатися сновидіння, які часто мають неприємний характер. Тут лежить коріння багатьох легенд і повір’їв про злі духи, які мучать сплячих людей. Через змінене сприйняття часу може здаватися, що цей стан триває досить довго і супроводжується нестачею повітря. Іноді може з’являтися відчуття хибних рухів, коли людині здається, що вона повертається, хоча насправді тіло нерухоме.