Які чинники можуть спровокувати панічні атаки.

Давайте розберемося, які чинники, окрім загального депресивного тла, пов’язаного з пандемією, можуть спровокувати панічні атаки.

Психологічні фактори

До панічних атак схильні тривожні люди, які чутливі до стресу або часто відчувають негативні емоції. Панічне розлад зустрічається в основному у дорослих (віком від 25 до 64 років), причому у жінок воно виникає в 3-4 рази частіше , ніж у чоловіків.

Тривожний або депресивний розлад, обсесивно-компульсивний розлад (ГКР), посттравматичний стресовий розлад (ПТСР) або інші психічні захворювання також є факторами ризику. Багато хто з цих проблем передаються у спадок, тобто якщо в сім’ї були випадки тривожних розладів, то варто бути особливо уважним.

Ситуативні фактори, стресова ситуація

Перші панічні атаки зазвичай виникають раптово, але згодом можуть провокуватися певними ситуаціями. Сильні емоційні потрясіння у минулому можуть у майбутньому стати джерелом неадекватної оцінки стресових ситуацій як небезпечних . Таким тригером може бути, наприклад, досвід сексуального насильства у дитинстві.

Раптова травмуюча ситуація або горе (наприклад, смерть близького або тяжка травма), суттєві зміни в житті (наприклад, розлучення або народження дитини), ізоляція від оточуючих, серйозні міжособистісні конфлікти також відносять до факторів, що провокують.

«Приступ може статися у закритому приміщенні, перед важливою подією, шляхом на роботу чи додому, перед зустріччю з певними людьми. Тобто там, де підсвідомість людини почувається некомфортно, як у пастці. Людина під час панічної атаки може відчувати страх, часто це страх смерті різкий, сильний, хоча прямої загрози життю немає.

В результаті активується симпатична нервова система, у кров викидаються гормони стресу, частішає пульс, підвищується артеріальний тиск. Після підвищення артеріального тиску з’являються головний біль і біль за грудиною (вона іррадіює в руку і часто люди припускають, що це інфаркт, і ситуація зі страхом смерті лише посилюється). Серед інших симптомів — тремтіння рук, відчуття мурашок і поколювання в кінцівках, нудота, запаморочення, відчуття нестачі повітря — організм може навіть імітувати задишку».

Захоплення кофеїном

Будьте уважні, якщо ви любите каву чи енергетики і при цьому страждаєте від панічних атак. Відомо, що кофеїн збільшує частоту серцевих скорочень або викликає головний біль, схожий на панічну атаку.

Але, крім того, дослідження підтверджують, що кофеїн, який міститься у каві, чаї, енергетичних напоях та деяких ліках, може спровокувати панічну атаку у людей, схильних до занепокоєння.

За результатами одного метааналізу майже у половини людей з панічним розладом (48%) панічні атаки наступають після вживання кофеїну. А в іншому  недавньому дослідженні симптоми панічних атак після вживання кофеїну виявили і здорові учасники (7,1%).

Зловживання алкоголем

На перший погляд здається, що алкоголь розслаблює, знімає стрес та зменшує тривожність. Власне, багато людей вживають його саме з цією метою. Але реальність трохи інша: велика кількість алкоголю дуже негативно впливає на нервову систему і, навпаки, може провокувати панічні атаки.

Справа в тому, що алкоголь знижує рівень серотоніну та інших речовин, які допомагають регулювати та врівноважувати настрій. Вживання занадто великої кількості алкоголю може спричинити тривогу, депресію або панічні атаки.

Активне куріння

Деякі курці вважають, що цигарки допомагають їм розслабитись, зняти тривожність у якійсь стресовій ситуації чи пережити неприємні новини. Суб’єктивно, все це може бути і так, але дослідження часто говорять про зворотні ефекти.

За даними вчених з Маастрихтського університету в Нідерландах, під час панічної атаки курці зазнають більш високого рівня паніки, ніж ті, що не палять, навіть коли вихідний рівень тривожності контролювався.