На жаль, поки медицина не навчилася лишати псоріазу раз і назавжди. Але хворобу можна вивести в ремісію – такий стан, коли немає загострення та шкіра спокійна. Перебіг псоріазу полегшують протизапальними та лушпиннями мазями, фототерапією, а у важких випадках – ін’єкціями та таблетками, що пригнічують порушену імунну відповідь.
Псоріатичні бляшки мажуть гормональними мазями та кремами, саліциловою кислотою, похідними вітаміну D. Порятунок шукають навіть у дьогті. Кожен засіб має свої недоліки. Дьоготь забарвлює шкіру, своєрідно пахне, а головне – його ефективність малодоказова . Саліцилова кислота відлущує (зменшує товщину бляшки, розчиняючи лусочки), але не впливає на механізми розвитку захворювання – порушена імунна відповідь, запалення та прискорений поділ клітин шкіри.
Як контролювати псоріаз без гормонів
Будемо чесні. Незважаючи на яскравий заголовок, ми не збираємося переконувати вас в ефективності гормональної терапії. У лікуванні псоріазу глюкокортикостероїди – доведений спосіб зняти загострення. Ось тільки постійне застосування стероїдних мазей викликає звикання, витончення шкіри, стрії, судинні зірочки, а у серйозних випадках – і ендокринні порушення. Так до лускатих псоріатичних бляшок можуть додатися нові проблеми.
Застосовувати гормональну мазь рекомендується один-два рази на день під час загострення. Така схема ефективна, але при тривалому застосуванні може викликати звикання шкіри до стероїдів. Отже, згодом усунення псоріатичних бляшок може знадобитися ще сильніший гормон. А це – прямий шлях до описаних вище побічних ефектів.
Так є. Причому така, яку успішно випробували у клінічних дослідженнях за участю великої кількості пацієнтів. Речовина кальціпотріол – аналог вітаміну D3 – бореться з основними механізмами виникнення псоріазу. Він пригнічує прискорений поділ клітин шкіри, покращує дозрівання кератиноцитів та нормалізує імунну реакцію. Таке лікування, яке впливає на механізм розвитку захворювання, називається патогенетичною терапією.
Не поспішатимемо з висновками. Під час загострень псоріазу, особливо якщо його тяжкість вища за легку, гормональна терапія необхідна. Інша річ – підтримка ремісії. Між курсами гормонів краще давати шкірі відпочинок. Тут на допомогу прийде негормональний засіб із кальціпотріолом.
Так, багатоцентрове клінічне дослідження, яке проводили в Європі та Канаді, показало, що 70% пацієнтів залишилися задоволеними ефектом від 48-тижневого курсу кальципотріолу після 4-тижневої терапії комбінованим препаратом, що містить стероїд та кальціпотріол.
Так працює. Вчені порівняли різні ліки від псоріазу та оцінили, скільки пацієнтів досягли ремісії або хоча б отримали полегшення при загостренні хвороби. Кальципотріол показав себе ефективніше навіть гормональних мазей низької активності.
Виявилося, що якщо двічі на день наносити на псоріатичну бляшку мазь з кальціпотріолом у концентрації 50 мкг/г, то ефективність вища, ніж при такому використанні гідрокортизону 0,5% або бетаметазону 1 мг/г. Також вдалося з’ясувати, що монотерапія кальціпотріолом дає аналогічний ефект комбінації бетаметазону із саліциловою кислотою.
Додавання кальципотріолу до стандартної антипсоріатичної терапії – стероїдів та фототерапії – збільшило ефективність лікування та дозволило знизити дозування гормонів та ультрафіолету.
Безпечне дозування добавок з вітаміном D не дозволяє збільшити його концентрацію у шкірі настільки, щоб вітамін D почав працювати як ліки від псоріазу. Зате якщо нанести мазь з кальціпотріолом прямо на уражені ділянки, вона зніматиме запалення і уповільнюватиме поділ клітин шкіри.
На відміну від високих дозувань вітаміну D або гормональних мазей, Дайвонекс® добре переноситься, швидко виводиться з організму і не викликає значних побічних ефектів. Його можна використовувати навіть шестирічним дітям.
Так, використовують. Наприклад, і американський Національний фонд псоріазу, і Британська служба охорони здоров’я називають кальципотріол серед негормональних способів боротьби з псоріазом.
Препарат Дайвонекс був визнаний на світовому рівні. Мазь із кальціпотріолом для лікування псоріазу була удостоєна міжнародної премії Галена (Prix Galien). Це як Нобелівська премія у фармакології, де переможця обирають дослідники, фармакологи та токсикологи.