Щасливчикам осінь приносить очима чарівність, а тим, кому пощастило менше — сезонний афективний розлад. Розбираємося, чим воно відрізняється від звичайної нудьги і чи можна його вилікувати котиками та прогулянками в осінньому парку.
«Депресняк накрив»: як впоратися із сезонним афективним розладом?
Сезонний афективний розлад (САР) – це один із видів депресії, пов’язаний зі зміною пір року. Найчастіше САР починається пізно восени і триває в зимові місяці. У поодиноких випадках симптоми афективного розладу з’являються навесні або на початку літа. За оцінками фахівців, в Росії на сезонну депресію страждають не менше 16,2% населення.
Що викликає «осінній блюз»
Точні причини САР невідомі, але є кілька факторів , які можуть її спровокувати:
- Циркадний ритм. З настанням холодів світловий день коротшає, і нестача сонця може порушити роботу біологічного годинника.
- Рівень серотоніну. Дефіцит сонця також здатний вплинути на зниження рівня серотоніну – нейромедіатора, який також сприяє позитивним емоціям.
- Рівень мелатоніну. Зміна сезону може порушити баланс мелатоніну – гормону, який дуже важливий для якості сну та настрою.
- Депресія та біполярний розлад. Так, у вас може бути багаторічна депресія, яка давно стала фоновою, але за зимових місяців вона загострюється. Крім того, у пацієнтів з біполярним розладом депресивна фаза також може припадати на холодні та темні місяці.
- Клімат. Наприклад, похмурий Петербург не просто так має репутацію депресивного міста — що далі ми живемо від екватора і отримуємо менше тепла та сонця, то вища ймовірність розвитку САР.
Цікавий факт: САР частіше діагностується у жінок, ніж у чоловіків. Молоді люди більше схильні до цього розладу в порівнянні з літніми.
Як зрозуміти, що у вас сезонний афективний розлад?
У цілому нині, САР має самі симптоми , як і «класична» депресія крім однієї ознаки: сезонність. Якщо в сонячні місяці року ви почуваєте себе добре, а з настанням холодної та темної пори року (або навпаки, з першою весняною краплею) ваше життя стає нестерпним, це і є найголовніший «тривожний дзвіночок».
Ось із чим стикаються люди із сезонною депресією:
- почуття пригніченості та туги;
- апатія, млявість, нестача енергії;
- втрата інтересу до занять, які завжди тішили;
- порушення сну;
- зміни апетиту чи ваги;
- дратівливість;
- проблеми з концентрацією уваги;
- постійне почуття провини, безнадійності та власної марності;
- думки про смерть та самогубство.
Це найпоширеніші симптоми САР, але також мають насторожити будь-які негативні зміни та самовідчуття «все не так, як раніше».