Синдром рота, що горить
До 5% населення у всьому світі відчувають печіння язиком та губами, сухість у роті, зміну смаку. Лише третина людей пов’язує ці симптоми з медичними втручаннями. Інші так і залишаються у невіданні, що могло стати причиною синдрому обпаленого рота.
Хто серед цих «щасливчиків»?
Почуття печіння у роті зазвичай відчувають жінки. Захворювання рідко з’являється до 30 років, зате часто після 50. Гама незвичайних відчуттів може варіювати від легкого оніміння та поколювання до сильного болевого синдрому. Найчастіше залучається лише мова, але відчуття можуть поширюватися на ясна, піднебіння та губи. Сухість у роті, металевий присмак і горло, що садити, теж можуть бути частиною синдрому.
Чому рот починає горіти?
У МКЛ синдром палаючого рота звучить як «глосодинію». Це може бути самостійним діагнозом чи симптомом, що супроводжує іншу хворобу. Дослідники не знаходять єдиної причини, чому раптом рот стає як ошпарений.
Після багатьох тестів у діагнозі часто ставиться слово «первинний» або «ідіопатичний». Це означає, що причину болю в роті знайти так і не вдалося. Є гіпотеза, що в основі захворювання – ушкодження чутливих та больових рецепторів.
Серед причин вторинної глоссодинії значаться:
- гастроезофагеальний рефлюкс, він же ГЕРХ ;
- алергія на їжу, ополіскувач для рота чи матеріал для зубних протезів;
- гормональні зміни через гіпотиреоз , діабет або менопаузу;
- сухість у роті внаслідок променевої терапії або через «поломку» слинних залоз;
- ліки від високого тиску, такі як еналаприл, периндоприл та інші;
- нестача заліза, цинку та вітамінів групи B;
- непомірне чищення язика, особливо абразивними пастами;
- грибкові інфекції рота.
Як правильно поставити діагноз глосодинії?
Не існує спеціального дослідження, яке б діагностувало саме синдром рота, що горить. Щоб виключити хоча б частину захворювань зі схожими симптомами, потрібно зробити аналіз крові, мазок з рота, протестувати роботу слинних залоз і, можливо, перевірити наявність алергії та шлункового рефлюксу. Займаються цією проблемою різні лікарі. Для початку варто звернутися до стоматолога та терапевта.
Чим згасити вогонь у роті?
Якщо печіння у роті супроводжує основне захворювання, то усунення хвороби має усунути неприємні симптоми. Лікування первинного синдрому обпаленого рота більше схоже на низку експериментів. Британська національна служба охорони здоров’я радить змиритися з тим, що лікування може затягтися на роки.
Серед способів полегшити помірне печіння:
- зволожуючі спреї для рота, інакше вони називаються замінниками слини;
- ополіскувачі на основі лідокаїну;
- регулярне прохолодне пиття;
- уникнення кислотних продуктів, гострої їжі та алкоголю;
- використання пасти для чутливих зубів;
- боротьба зі стресом та тривогою: йога, медитації, когнітивно-поведінкова терапія.
Сильний пекучий біль у роті лікують як будь-який інший хронічний: протисудомні препарати або низькі дози антидепресантів.