Два нові дослідження, опубліковані в Thorax, ставлять під питання твердження, що системи для нагрівання тютюну менш небезпечні, ніж звичайні цигарки.
Курильні системи, в яких тютюн не згорає, а піддається нагріванню, називають можливо менш небезпечною альтернативою звичайним сигаретам. Такі очікування пов’язані з тим, що при нагріванні тютюну не виробляються деякі токсини, що утворюються лише за горіння.
Нещодавні дослідження показали, що альтернативний тютюн може впливати на функцію судин , тромбоцитів, а також посилювати оксидативний стрес. Вчені вважають, що це може сприяти появі та прогресу атеросклерозу і, надалі, хвороб серця.
Системи нагрівання табаку можуть бути небезпечнішими, ніж передбачалося.
Безпека альтернативного тютюну може виявитися міфом. Група італійських вчених провела перше незалежне – не сплачене тютюнової індустрією – порівняльне дослідження впливу традиційних цигарок та альтернативного тютюну на здоров’я судин.
Автори першого дослідження порівняли ендотеліальну функцію, оксидативний стрес та активацію тромбоцитів у 20 некурців, 20 «звичайних» курців та 20 людей, які використовують системи нагрівання тютюну. Стаж куріння учасників був у середньому 2,5 року по 13 сигарет на день. Користувачі альтернативного тютюну споживали в середньому 11 тютюнових стиків на день протягом 5 років.
Ендотеліальна дисфункція – порушення нормальної роботи внутрішньої оболонки кровоносних судин. Вона перестає ефективно підтримувати тонус судин та контролювати оксидативний стрес. Її поява сприяє розвитку атеросклерозу.
- Оксидативний стрес – ушкодження клітин активними формами кисню. Відбувається, коли організм не справляється з їх швидким знешкодженням.
- Активація тромбоцитів – початкова подія у згортанні крові та утворенні тромбів. Її збільшення свідчить про ризик серцево-судинних хвороб.
Дослідження показало, що (порівняно з некурцями) у людей, які довго користувалися альтернативним тютюном, ендотеліальна функція була гіршою, у них були вищі показники оксидативного стресу та активації тромбоцитів. Суттєвої різниці у цих показниках у «двох видів курців» вчені не виявили.
Вчені підкреслюють, що дослідження було невеликим та спостережливим. Таке дослідження не може дати точної відповіді, що спричинило виявлені патології, оскільки на людей могли діяти додаткові фактори. У висновках автори написали:
«Якщо ці дані будуть підтверджені в інших великих дослідженнях, то вони можуть стати доказами, які мають відвадити некурців від використання альтернативного тютюну та стимулювати курців відмовлятися від цієї звички».
Альтернативний тютюн заважав кинути палити
Учасникам другого дослідження , які курили звичайні цигарки або використовували системи нагрівання тютюну (частина були «змішаними користувачами»), запропонували пройти програму, що допомагає кинути курити.
У програмі, яка тривала з листопада 2018 року по квітень 2019 року, брали участь 158 співробітників однієї компанії. Вона включала лікування варенікліном або замісною нікотиновою терапією, консультації та інформаційну підтримку.
До серпня 2019 року повністю відмовитись від тютюну змогли 29% учасників дослідження. Ті, хто користувався фармакологічними методами лікування залежності, кидали палити втричі частіше, ніж ті, хто цього не робив. Учасники дослідження, які користувалися системами нагрівання тютюну, кидали палити на 23% рідше, ніж ті, хто купив лише цигарки.
Це дослідження також було наглядливим, вчені зазначають, що його результати слід перевірити у великих роботах.
Автори наголошують, що учасники дослідження, які користувалися системами нагрівання табаку, вибрали їх, бо вважали за безпечнішими.
«Зважаючи на те, що системи для нагрівання табаку ускладнюють відмову від куріння, не представляючи жодних корисних ефектів для здоров’я, їх не слід рекомендувати для жодних цілей», вважають учені.