Меніск – хрящова прокладка між двома суглобовими поверхнями. У колінному суглобі його найважливіша функція – пом’якшувати удар при стрибках, бігу та ходьбі. Якщо меніск не витримує навантаження, може пошкоджуватися, рватися. З розривами меніска різного ступеня тяжкості стикалося 12-14% людей, згідно зі американською статистикою. Приблизно третина травм меніска пов’язана зі спортом – професійним чи аматорським.
Операція з порятунку меніска
Операції при розривах меніска можна умовно поділити на дві групи. Якщо можливо, хірурги намагаються відновити його. Операція зазвичай проводиться артроскопічно: великий розріз не робиться, порожнину суглоба через отвір вводиться спеціальний зонд.
Якщо відремонтувати меніск не вдається (це більш поширена ситуація), проводиться видалення його пошкодженої частини, його називають меніскектомією. Цю операцію теж зазвичай проводять артроскопічно.
Чи можна повернутись до спорту?
Більшість постраждалих повертаються до занять спортом протягом кількох тижнів. Систематичний огляд, проведений у 2019 році, показав , що після операцій на менісках атлети повертаються у професійний спорт у 81-88% випадків. Є підстави припускати, що для спортсменів-аматорів показники будуть не гіршими.
Наведемо деякі наукові та експертні дані, що стосуються популярних видів спорту.
- Біг
Лікар Лікарні спеціальної хірургії (Hospital for Special Surgery) Роберт Маркс (Robert Marx) вказує , що більшість людей після операцій на менісках повертається до бігу без проблем. Якщо йдеться про марафон, то знадобляться місяці тренувань, щоб пробігти його знову. Маркс підкреслює, що додаткові ризики мають люди, які страждали від артриту колінного суглоба до розриву меніска. Їм бажано повертатися до бігу з обережністю під контролем фахівця.
Дослідження 2007 року стосувалося бігунів-аматорів. Вчені хотіли дізнатися, наскільки небезпечним для суглобів є повернення до бігу. Вони побоювалися, що біг після операції може призвести до остеоартриту. Проведений ними огляд досліджень показав, що такий ризик після видалення частини меніска справді дещо підвищений. Але вчені не закликають опинятися від бігу. Вони вважають, що після операції спортсмени-аматори мають тісно співпрацювати зі спеціалістами (фізіотерапевтами, фахівцями з лікувальної фізкультури, спортивними лікарями). Фахівці повинні оцінити індивідуальний ризик хвороб суглобів та допомогти людині поступово повернутися до активності.
- Футбол
За даними іспанського дослідження, публікованого у 2016 році, до колишнього рівня активності після відновлення меніска повернулися 26 футболістів із 29 (86%). Двом учасникам дослідження довелося провести видалення частини меніска, згодом вони повернулися до спорту.
- Волейбол, баскетбол
Професіонали та любителі, які займаються цими видами спорту, брали участь у невеликому дослідженні, опублікованому у 2013 році. Після часткового видалення меніска всі учасники повернулися до ладу.
Скільки часу займає реабілітація
Середня година реабілітації після меніскектомії – 2-3 місяці, після відновлення – 6-8 місяців. Упродовж цього періоду до спорту може більшість потерпілих. Але робити це потрібно поступово, під контролем фахівців, суворо дотримуючись програми реабілітації, поступово нарощуючи навантаження.