Ділити з іншою людиною зубну щітку – це завжди погана ідея. Щітки призначені для видалення мікробів із ротової порожнини, а не для обміну ними. Але що буде, якщо прокип’ятити чужу щітку перед використанням? Тоді вона буде чистою і їй можна буде скористатися?
Чи можна кип’ятити чужу зубну щітку? Чому ділитися зубною щіткою – погана ідея
Зубна щітка – недарма предмет особистої гігієни. Якщо чистити зуби чужою щіткою, можна мати неабиякі проблеми, серед яких:
- Хвороби передаються з кров’ю. Коли ми чистимо зуби, наші ясна можуть кровоточити, тому ризик потрапляння на щітку безлічі інфекцій. Так передається, наприклад, гепатит.
- Віруси. Розділивши свою зубну щітку з іншими людьми, ви значно збільшуєте ризик заразитися вірусом герпесу або вірусом папіломи людини . Деякі штами останнього високоонкогенні, тобто можуть призводити до розвитку раку.
- Бактерії та гриби. На щітках накопичується безліч мікроорганізмів, зайвий раз обмінюватись якими не варто. Карієс, наприклад, викликає бактерія Streptococcus mutans – частий мешканець брудних щіток для зубів.
- Шматочки їжі. Якщо чужа щітка погано промита, можуть зберігатися частинки їжі. Це може стати проблемою, якщо ви алергік.
- Цілуючись, ми обмінюємося слиною. Коли справа йде зубна щітка, безліч бактерій потрапляє не тільки до вас в рот, але і в кровотік. Втирати твердою щетиною чужі бактерії (а на щітки вони представлені у великій концентрації) у ясна – не найкращий спосіб зблизитися з кимось.
Стерилізація щітки в домашніх умовах може значно знизити ризик зараження бактеріями та вірусами, але вона не гарантує повної безпеки. Якщо ви забули взяти свою щітку в гості або подорож, один раз краще скористатися власним пальцем, ніж просити щітку у партнера. Тільки не забудьте спершу вимити руки з милом.
Проте знання правил стерилізації зубних щіток ні для кого не буде зайвим. Адже це важливий етап догляду за інструментом, який ви поміщаєте до рота двічі на день.
Як стерилізувати щітку правильно
Чи не кип’ятіть щітки з метою простерилізувати їх. Обробка окропом може пошкодити саму щітку та щетинки. Мікрохвильова піч або посудомийка теж не підійдуть. Найкращий спосіб дезінфекції – залишити головку щітки в склянці з ополіскувачем для рота, що містить спирт, на кілька хвилин. Якщо у вас немає відповідного ополіскувача, розчиніть 2 чайні ложки соди у склянці води та зануріть щітку туди. Для дезінфекції підійде також оцет (замочіть у ньому щітку на ніч) або 3% розчин перекису водню.
Стерилізувати власну щітку перед використанням, навіть якщо вона більше ніхто не користується, потрібно хоча б раз на тиждень. Але не зберігайте свою щітку у розчині для стерилізації! Навіть у антибактеріальному засобі згодом можуть завестися мікроби.
Як зберігати зубну щітку
Ні для кого не секрет, що ванна кімната – одна з найбрудніших у будинку. Там завжди волого, а мильний наліт на кахлі – улюблена їжа для багатьох бактерій та мікроскопічних грибів (так-так, йдеться про плісняву). Якщо ваш суміщений санвузол, тобто в ньому стоїть не тільки ванна, але ще й унітаз, не забувайте: при кожному натисканні зливу ванну кімнату наповнюють мільйони кишкових бактерій.
Тому не варто залишати свою щітку на раковині чи іншому відкритому місці. Не врятує навіть ковпачок, він тільки зробить вашу щітку вологою на довгий час, що бактеріям лише на руку. Після використання щітку слід ретельно промити спочатку гарячою, а потім холодною водою (холодна вода допоможе загальмувати розмноження мікробів) і поставити сушитися вертикально в склянку в закриту шафу.
За електричною щіткою доглядати складніше, в ній більше проміжків, де може накопичуватися бруд. Знімайте та промивайте насадку щоразу після використання, сушіть щітку також у розібраному вигляді.
Змінювати зубні щітки потрібно кожні 3-4 місяці , іноді частіше, якщо ви бачите, що щетинки дуже розпушилися. Дбайте про свою щітку так само, як вона піклується про чистоту ваших зубів.