Сам собою атопічний дерматит – це захворювання шкіри. Його розвиток пов’язаний з вродженими порушеннями захисного бар’єру шкіри і вродженою високою чутливістю до зовнішніх впливів (алергенів).
У той же час атопічний дерматит може поєднуватись з харчовою алергією, причому спостерігається частіше у дітей. Найбільш поширені алергени – це яйця, коров’яче молоко, риба та морепродукти, соя.
Деякі продукти теж можуть погіршувати перебіг атопічного дерматиту, але дещо іншим способом. Вони не є алергеном власними силами, але при вживанні в достатній кількості вони сприяють вивільненню речовин-учасників алергічної реакції. Клінічно це може нагадувати алергію, звідси наші уявлення про «алергію на цитрусові». Але важлива відмінність у тому, що у разі можливість виникнення реакції багато в чому залежатиме від кількості вжитого продукту. У разі справжньої алергії навіть мінімальної дози алергену достатньо розвитку помітної реакції. Крім того, харчова алергія найчастіше зустрічається у дітей, і набагато рідше – у дорослих.
Часто за атопічний дерматит приймають різноманітні висипання на шкірі маленьких дітей, які не пов’язані ні з харчовою алергією, ні з атопічним дерматитом. Іноді ці висипання з’являються після введення до раціону нових продуктів, але свідчать вони не про непереносимість, а про поступову адаптацію організму.
Щоб підтвердити або спростувати наявність харчової алергії та/або атопічного дерматиту, вам варто проконсультуватися у лікаря-алерголога або дерматолога. Після оцінки ваших скарг та анамнезу фахівець має провести додаткові обстеження. Це можуть бути, наприклад, дослідження крові для визначення рівня імуноглобулінів класу Е (IgE) до певних алергенів для підтвердження підвищеної чутливості (сенсибілізації).
Визначення рівня імуноглобулінів класу G (IgG) до алергенів не має клінічної значущості та не може використовуватись для діагностики
Дуже ефективним для діагностики харчової алергії може бути ведення харчового щоденника, в якому ви вказуєте всі з’їдені продукти та описуєте стан здоров’я. Тут не завадить використання т.зв. елімінаційної дієти – раціону з винятком тих продуктів, з якими імовірно пов’язані симптоми. Це корисно робити протягом кількох тижнів для перевірки того, як зміняться симптоми.
Важливо підкреслити, що саме собою наявність атопічного дерматиту не вимагає призначення «гіпоалергенної» дієти. Це стосується і дорослих, і дітей, але особливо важливо це щодо вагітних і жінок, що годують. Найчастіше необґрунтоване призначення такої дієти призводить до неповноцінного харчування та нестачі поживних речовин, вітамінів та мікроелементів у раціоні. Ідея «профілактики» атопічного дерматиту в майбутньому теж не підтвердилася, навпаки, дослідження показали , що різноманітність раціону у дітей першого року життя має позитивний ефект щодо профілактики алергічної патології в майбутньому.
Харчові продукти повинні бути виключені з раціону лише за умови підтвердження алергії на них. Цікаво, що у дітей деякі продукти (яйця, молоко) можуть бути пізніше повернені у регулярне харчування під контролем лікаря, оскільки харчова алергія може проходити з часом. Інші продукти (риба, морепродукти, арахіс) частіше залишаються алергенами протягом усього життя.
Якщо продукти не викликають у вас чи вашої дитини небажаних реакцій – залиште їх у своєму раціоні. З обережністю варто вживати продукти, що викликають реакції, подібні до алергічними (цитруси, полуниця), а також містять консерванти і барвники.
Атопічний дерматит вимагає ретельного догляду за шкірою та виключення впливів, що провокують загострення. За відсутності харчової алергії немає потреби у дотриманні особливої суворої дієти. Також вона не потрібна у вагітних і жінок, що годують, «для профілактики» атопічного дерматиту у дітей у майбутньому.