Судинна деменція – це один із найбільш серйозних наслідків гіпертонії через недостатнє харчування мозкових структур. У новому дослідженні вчені з Китаю та Австралії оцінили зв’язок між підвищеним тиском у молодому віці та змінами мозку.
У своїй публікації вчені зазначили, що гіпертонія найчастіше зустрічається у пацієнтів від 45 до 64 років і пов’язана зі здоров’ям мозку та деменцією в майбутньому, проте мало що відомо про те, як вік, у якому діагностовано високий кров’яний тиск, впливає на ці асоціації.
У дослідження були включені результати магнітно-резонансної томографії (МРТ) близько 11,4 тисяч пацієнтів з підвищеним тиском молодше 55 років, а також 11,4 тисяч осіб без гіпертонії з тієї ж вікової групи для порівняння. Дані були отримані із британського Біобанку. Спостереження за учасниками велися близько 12 років, і фахівці відстежували усі випадки деменції у цій когорті.
Гіпертонія в молодому віці зменшує мозок та збільшує ризик деменції.
Вчені виявили, що молоді пацієнти з гіпертонією 35 років і старше мали менший обсяг мозку порівняно з учасниками дослідження з контрольної групи.
«Так само гіпертонія, діагностована в ранньому та середньому віці, була незалежно пов’язана з меншими обсягами сірої речовини периферичної кори та білої речовини», — написали автори дослідження.
Підготували докладний матеріал про те, що викликає підвищення артеріального тиску та як із цим боротися.
За спостережний період деменцію виявили у 4,6 тисячі добровольців. Пацієнти, у яких у віці 35-44 років було діагностовано гіпертонію, мали підвищений ризик розвитку цього нейродегенеративного захворювання порівняно з людьми з нормальним тиском.
На думку вчених, ці результати є цілком закономірними, оскільки когнітивні функції безпосередньо пов’язані з обсягом мозку, і його зменшення загрожує розвитком деменції. Багаторічна гіпертонія впливає на приплив крові до мозку та може пошкодити її структуру та знизити його функції.
На думку експертів, дуже важливо дбати про здоров’я мозку у ранньому віці, щоб запобігти гіпертонії, передає CNN. Крім того, корекція способу життя, правильне харчування, регулярна фізична активність можуть сприяти нормалізації артеріального тиску.