Вправи при ракові: що потрібно знати

Ефекти вправ при раку

Рак — друга за важливістю причина смерті у світі, 2020 року від нього померло близько 10 мільйонів людей. Вчені вважають, що фізична активність є важливою частиною боротьби з онкологічними патологіями. Розбираємось, як можуть допомогти вправи людині, у якої діагностували рак.

Під час лікування раку фізична активність пацієнтів часто страждає, незалежно від типу та стадії пухлини. Причиною цього  стають  вплив лікування, вік, звичка до сидячого способу життя, вимушена знерухомленість. Вчені розглядають вправи як важливий засіб, що покращує результат онкологічних патологій.

2018 року фахівці з Американського коледжу спортивної медицини  випустили  керівництво, в якому рекомендували підтримувати фізичну активність на можливому рівні кожній людині, у якої діагностували рак.

Огляд 100 досліджень  показав , що у пацієнтів, які залишаються фізично активними після виявлення онкологічних проблем, легше прояви хвороби, рідше бувають рецидиви та нижча смертність у порівнянні з тими, хто не робить вправи. Ці ефекти  пов’язують  із дією різних біологічно активних речовин, що виробляються під час навантаження. До них  відносяться  міокіни, що виділяють м’язи.

Відомо, що один із десяти пацієнтів, які лікувалися від раку,  помирає  від серцево-судинних хвороб. Дослідження показують, що вправи  можуть  знижувати цей ризик.

Нижче наводимо повний перелік можливих корисних ефектів фізичної активності при раку.

Джерело – Американське товариство онкології

При раку молочної залози у найбільш активних фізично людей ризик смерті  знижується  на 42% порівняно з найменш активними показниками. Вправи при раку товстої кишки  зменшують  ризик смерті на 38%, при раку простати – на 45%.

Які вправи потрібні

У комплексній боротьбі з раком використовують різноманітні вправи. Американське суспільство клінічної онкології (ASCO)  перераховує  такі типи:

  • Аеробні вправи

Аеробні вправи багато хто знає як кардіо-тренування. Вони прискорюють ритм серця, змушують краще працювати його та легені. Ці вправи допомагають запобігти почуттям втоми, проте це далеко не єдиний їхній ефект.

Типові аеробні тренування – ходьба, біг підтюпцем, танці, їзда велосипедом. Американська Асоціація клінічної онкології ( ASCO )  пропонує  вкладатися в нормативи цих вправ, які пропонує Всесвітня організація охорони здоров’я: 150 хвилин легких або помірних навантажень або 75 хвилин інтенсивних навантажень на тиждень. Тобто вони повинні забирати в середньому всього 22 хвилини або 15 хвилин на день відповідно.

  • Силові вправи

Вони особливо важливі при втраті м’язової тканини, що виникає при знерухомленні або під впливом лікування. Силові вправи – з використанням гантель, еспандерів, тренажерів чи власної ваги – допомагають людині залишатися самостійною, полегшують втому, зміцнюють кістки, покращують рівновагу. Їм бажано присвячувати два дні на тиждень.

  • Вправи на рівновагу

Порушення рівноваги може бути побічним ефектом лікування раку. Вправи для його підтримки допоможуть зберегти рухливість та безпечно займатися щоденною рутиною, вони потрібні для профілактики падінь.

  • Дихальні вправи та розтяжка

Задишка та утруднене дихання часто супроводжують рак. Дихальні вправи сприяють нормалізації роботи легень, покращують витривалість, допомагають зняти стрес та полегшити тривожність.

Розтяжка збільшує гнучкість. При виконанні таких вправ посилюється кровообіг, що сприяє відновленню організму. Вони особливо показані людям з обмеженою рухливістю.