Як родимка перероджуються у меланому: новий погляд
Для тих, хто частину зими проводить на морях або щойно повернувся з відпустки, цей текст може бути дуже доречним.
Почнемо з наукових новин. Американські вчені з Каліфорнійського університету, Онкологічного інституту Хантсмана та Університету Юти проаналізували молекулярний механізм утворення родимок та меланом та з’ясували, чому деякі родимки іноді перероджуються у меланому. Дослідницька стаття була опублікована у журналі eLife.
Родимки та меланоми – це шкірні утворення, що виникають із меланоцитів, пігментних клітин шкіри. При цьому родимки нешкідливі, а меланома – злоякісна та смертельно небезпечна пухлина, з максимальним показником летальності серед усіх онкологічних захворювань. що виникає в результаті надмірного розмноження та переродження пігментних клітин шкіри – меланоцитів.
Відомо, що мутації в гені BRAF зустрічаються більш ніж у 75% родимок і приблизно половині меланом. Вченим завжди було цікаво, які додаткові мутації в цьому гені призводять до переродження родимки на меланому. Так ось: з’ясувалося , що меланоцитам, які перероджуються в меланому, не потрібні якісь додаткові мутації у гені BRAF.
Меланоцити перебувають під впливом сигналів довкілля. У різних умовах вони експресують гени, які диктують їм або ділитися безконтрольно, або остаточно припинити поділ. Це відкриття допоможе по-новому поглянути на профілактику та лікування меланоми.