Дослідження підтвердило користь щоденної роботи по дому для розуму літніх людей

Група вчених із Сінгапуру досліджувала зв’язок між домашніми справами як формою фізичної активності та збереженням когнітивних функцій у людей у віці. Виявилося, що миття підлоги, протирання пилу та приготування можуть бути справжнім порятунком для літньої людини. Результати опубліковані у журналі BMJ. Раніше схоже дослідження також виявило позитивний вплив домашніх турбот на ясність розуму у людей похилого віку.

Відомо, що помірні фізичні навантаження сприяють хорошому самопочуттю та нормалізації артеріального тиску, вони також можуть допомогти покращити якість життя пацієнта з деменцією. Наприклад, американські вчені з’ясували , що люди похилого віку з хворобою Альцгеймера краще справляються з когнітивними завданнями, якщо вони більше рухаються.

У новому дослідженні брали участь дві групи добровольців: 249 осіб віком від 21 до 64 років та 240 – віком від 65 до 90 років. Усі вони проживають у місті Ішунь у Сінгапурі. Добровольці пройшли серію тестів для оцінки когнітивних функцій та ризику падінь — наприклад, їм пропонували встати зі стільця якнайшвидше, зігнути та розігнути коліно. Також учасники заповнили анкети, в яких відповіли на запитання щодо своєї щоденної фізичної активності та обсягів виконуваної роботи по дому. Більшість із тих, хто регулярно займався домашніми справами, очікувано були жінки.

Розбираємось із дуже непростою проблемою, з якою нерідко стикаються родичі людей похилого віку.

Після коригування результатів з урахуванням віку, статі та інших факторів виявилося, що показники когнітивних функцій у людей похилого віку від 65 до 90 років були на 14% вищими, якщо вони займаються роботою по дому в середньому 131 хвилину на тиждень. Серед учасників групи від 21 року до 64 років цей показник становив 8%. На думку авторів дослідження, нижчі показники серед молодих учасників швидше за все пов’язані з тим, що їх вихідні дані вищі, ніж у старшій групі, та когнітивні функції знижуються повільніше.

Вчені також виявили, що когнітивні здібності та властивості пам’яті були на 5% вище у людей похилого віку, які займаються легкими і не обтяжливими домашніми справами, що не потребують серйозного фізичного навантаження. Найвищі показники мали добровольці, які приділяють таким заняттям у середньому 902 хвилини на тиждень. Їхні фізичні здібності також були кращими, порівняно з учасниками, які менше приділяють часу домашнім справам, а ризик падінь — нижчий.

«Робота по дому — це цілеспрямована діяльність, яку виконують багато людей похилого віку. Незалежно від іншої фізичної активності, такі заняття пов’язані з покращенням пам’яті та найкращим захистом від падінь», — повідомили вчені.