Звідки береться вітамін Д3 в аптеці, і чи вітаміни однакові?
Вітамін Д3, як і інші вітаміни, слід приймати, попередньо проконсультувавшись із лікарем. У свою чергу лікар перед призначенням вітаміну Д3 повинен обов’язково переглянути рівень вітаміну Д3 у крові і лише після цього робити призначення.
Не всі знають, що при прийомі холекальциферолу у великих дозуваннях він має властивість накопичуватися в організмі та при досягненні максимального рівня в організмі виявляти токсичний ефект. Передозування вітаміну Д3 допускати в жодному разі не можна, вона може викликати безліч небажаних ефектів, включаючи:
- нудоту та блювоту,
- зниження тиску,
- прискорене серцебиття,
- слабкість, нервозність,
- свербіж,
- порушення роботи нирок.
Більшість симптомів стає наслідком гіперкальціємії – підвищення рівня вмісту кальцію у крові.
Тому великі дози (терапевтичні/лікарські) вітаміну Д3 (від 1000 до 10000 МО на добу) зазвичай призначають лише після діагностування його тотального дефіциту цього вітаміну. Профілактичні дози значно менші: від 100 до 400 МО для дітей, від 100 до 600 МО для дорослих.
Перш ніж розпочати приймати вітамін Д3, обов’язково потрібно проконсультуватися з лікарем.
При виборі вітаміну Д3 для дітей краще віддавати перевагу продуктам, де вміст вітаміну Д3 в одній краплі не перевищує 200 МО. У цьому випадку можна не боятися передозування, навіть якщо дитина отримала зайву краплю або в її раціоні є інші комплексні вітаміни або вітамінізоване харчування.
Наукова дискусія з приводу профілактичної дози вітаміни Д3 триває, і сьогодні за різними даними вона коливається від 400-600 до 1000 міжнародних одиниць (МО). Особисто я прихильник добової профілактичної дози 500-600 МО, це абсолютно безпечно. Треба розуміти, що вітамін Д3 на відміну від водорозчинних, наприклад, вітамінів групи В, накопичується в організмі, тому треба бути обережними, щоб не розвинувся гіпервітаміноз. Якщо у дитини є клінічні ознаки рахіту, то, звичайно, краще визначити рівень вітаміну Д3 за допомогою аналізу, і якщо вона низька, може знадобитися водна форма для швидкого відновлення та нормалізації обмінних процесів. Якщо рівень більш-менш нормальний, можна зупинитися на масляній формі.