Що ми знаємо про сиртфуд-дієту
Вона з’явилася у 2016 році з легкої руки двох британських дієтологів Ейдана Гоггінса та Глена Маттена, власників фітнес-клубу для VIP-персон у Лондоні. За основу дієти взято дослідження сиртуїнів (SIRT) – групи білків, які впливають на метаболізм, запальні процеси і навіть передчасне старіння. Деякі рослинні сполуки можуть активізувати вироблення цих білків, а продукти, що їх містять, автори дієти називають “сиртфуд” (sirtfood). До них відносяться яблука, соя, капуста, чорниця, полуниця, цибуля, рукола, зелений чай матчу, волоські горіхи, оливкова олія і навіть червоне вино та темний шоколад. Гогінс і Маттенс запевняють, що ця дієта здатна запустити «ген худорлявості» і забезпечити швидку втрату ваги за збереження м’язової маси.
Найслабше місце сиртфуд-дієти у її недоведеній користі. Вплив сиртуїнів на організм вивчалися лише на тваринних моделях, які, як відомо, дуже далекі від народу. У своїй книзі автори посилаються на якесь пілотне дослідження, в якому брали участь 39 клієнтів їхнього фітнес-клубу. Протягом тижня добровольці суворо дотримувалися дієти та щодня займалися спортом, завдяки чому скинули в середньому 3,2 кілограми, зберігши і навіть додавши м’язову масу. Ці результати при всьому бажанні не можна назвати вражаючими – при інтенсивних фізичних навантаженнях і зниженні калорій, що споживаються, з великою ймовірністю схудне хто завгодно.
У найбільшій базі наукових досліджень PubMed немає жодної згадки про сиртфуд-дієти, а значить, немає жодних даних про її ефективність, і, що важливо, безпеки, тому доведеться повірити авторам на слово. Строго говорячи, це зовсім не науковий підхід.
Як худла співачка Адель
Дотримання сиртфуд-дієти вимагає чималої дисципліни та мотивації, оскільки необхідно дотримуватися досить специфічного плану харчування, розділеного на дві фази протягом трьох тижнів. Гогінс і Маттенс рекомендують суворо дотримуватися їх рекомендацій, запевняючи, що комбінації кількох продуктів із високим вмістом сиртуїнів багаторазово посилюють метаболічний ефект. Одні запобігають утворенню жирових відкладень, інші допомагають позбутися вже наявних.
Під час першої фази перші три дні щоденне вживання калорій обмежується до 1000 ккал. У цей період необхідно випивати по три зелені напої на день, приготовані з капусти, селери, руколи, петрушки, чаю матчу та лимонного соку. Допускається один прийом їжі – наприклад, курка та каррі з капусти. З четвертого по сьомий день потрібно випити 2-3 зелені соки і збільшити споживання калорій до 1500 ккал – зрозуміло, теж стравами з сиртфуд-меню.
Друга фаза – це закріплення результатів. Об’єм споживаної енергії збільшується до 1500-1800 ккал, сніданок, обід та вечеря повинні містити максимальну кількість сиртфуду. Можна їсти цільнозерновий хліб двічі-тричі на тиждень і випивати по келиху червоного вина. Останній прийом їжі – не пізніше 19.00
І, звичайно, весь цей час необхідно продовжувати зайняття спортом, бажано зі збільшенням фізичних навантажень.
У чому ж каверза?
Ви знижуєте щоденний обсяг калорій, вживаєте корисні продукти, відмовляючись від швидких вуглеводів, активно тренуєтесь. Чому б і не схуднути? Однак разом із зайвими кілограмами ви ризикуєте втратити ще й здоров’я. При деяких захворюваннях, про які ви не можете підозрювати, окремі продукти можуть завдати більше шкоди, ніж користі. Тому необхідно як мінімум порадитися з лікарем, чи можна вам харчуватися стравами із сиртфуд-меню. Крім того, швидка втрата ваги збільшує ризик утворення каменів у жовчному міхурі та порушень менструального циклу.
Важливо пам’ятати, що всі швидкі дієти мають неприємний побічний ефект: після різкої втрати ваги зайві кілограми часто відновлюються навіть з лишком за рахунок того, що організм починає заповнювати запас втраченого глікогену. Автори сиртфуд-дієти рекомендують дотримуватись специфічного раціону і після закінчення другої фази, наприклад, щодня вживати зелені напої. Але, як ми пам’ятаємо, немає жодних наукових даних про те, як довго вдасться зберегти струнку фігуру. Численні дослідження показують , що лише 5-6% людей вдається зберегти набуту вагу в п’ятирічному проміжку, приблизно половина набере масу тіла ще більше, ніж до дієти. А значить, краще вибрати систему харчування, яка дозволить протягом багатьох років утримувати здорову масу тіла .