Сила полівітамінів у позитивності тих, хто їх приймає

Учасники дослідження, які приймали полівітаміни, в середньому на 30% краще оцінювали стан свого здоров’я, аніж ті, хто їх не приймає.

Як проводилося дослідження? Щоб оцінити користь від добавок із вітамінами та мінералами, вчені проаналізували дані 21 тисячі осіб – цифри були зібрані у 2012 році в рамках великого опитування в США. Близько 5 тисяч учасників дослідження брали полівітаміни регулярно.

Люди відповідали на питання про конкретні проблеми зі здоров’ям, які були у них. Вчені проаналізували наявність у них 10 хронічних хвороб (цукрового діабету, гіпертонії, астми та інших), а також 19 проблем зі здоров’ям протягом року перед опитуванням. До останніх належали, наприклад, порушення пам’яті, інфекції, неврологічні хвороби, патології опорно-рухового апарату. Окрім цього, у опитаних дізналися, як вони особисто оцінюють своє здоров’я.

Що показало дослідження

Учасники дослідження, які приймали полівітаміни, в середньому на 30% краще оцінювали стан свого здоров’я, аніж ті, хто їх не приймає. Однак, коли вчені порівняли реальне здоров’я людей з обох груп, вони не виявили жодної різниці.

Поцікавилися, які вітаміни треба пити дорослим «про всяк випадок».

Вчені відзначають, що це дослідження не дозволяє сказати, чи дійсно прийом полівітамінів та мінералів покращує суб’єктивну оцінку власного здоров’я. Вони наголошують, що така оцінка часто буває ненадійною. Однак відсутність різниці у стані здоров’я говорить на користь того, що користі від прийому вітамінних добавок скоріше немає.

Автори дослідження припускають, що люди, які регулярно приймають вітаміни та мінерали, приписують їм лікувальні властивості, які не доведені наукою. Крім того, ці учасники дослідження в цілому могли з невідомих причин позитивніше ставитися до стану свого здоров’я.

Користь полівітамінів та мінералів залишається недоведеною

Результати нового дослідження узгоджуються з науковими даними, отриманими раніше. Наприклад, великі дослідження показали , що прийом полівітамінів не знижує смертність від серцево-судинних захворювань. Їхній ефект на когнітивні здібності теж залишається під питанням. Так, дослідження показало, що полівітаміни не покращують когнітивні здібності у чоловіків, але інша робота продемонструвала , що під їх дією може покращуватися здатність до згадування.