П’ять міфів про похмілля

Якщо вам здається, що є щасливчики, яким не знайомий похмільний синдром, поспішаємо позбавити вас заздрості.

«Найефективніший спосіб уникнути симптомів похмілля – це помірність чи помірність», – роблять висновок вчені. NIAAA погоджується : немає перевіреного способу вилікувати похмілля. Тілу просто потрібний час, щоб відновитися.

На сайті Національної медичної бібліотеки США (NIH), щоб запобігти похміллям, радять пити повільніше, випивати склянку води між алкогольними напоями та не перевищувати рекомендоване дозування. Жінкам не слід пити більше однієї порції алкоголю на добу, чоловікові – не більше двох (в одній порції – 10 г чистого спирту). Якщо похмілля все-таки трапилося, NIH рекомендує налити собі бульйону і відпочити.

Головний спосіб, яким їжа може допомогти від похмілля, – це уповільнити всмоктування алкоголю . Те саме стосується народних «профілактичних» рецептів з олією, жовтками або молоком, які нібито треба вжити до вечірки. Результати досліджень показують , що не існує переконливих доказів того, що будь-яке попереднє втручання, будь то їжа, ліки або БАДи, є ефективним для лікування або запобігання алкогольному похмілля.

Нашкодить і те, й інше. Нова доза алкоголю може ненадовго зняти симптоми, але в перспективі лише продовжить катування . Справа в тому, що організм спочатку розщеплює етанол , а потім починає боротися з іншими хімічними сполуками. Якщо додати нову порцію спиртного, тілу знову доведеться перейти на етанол, але решти токсинів стане тільки більше.

Кава також не допоможе. Кофеїн, як і етанол, є сечогінним. Це означає, що обидві речовини змушують вас частіше бігати в туалет і зневоднюють, а нестача рідини посилює стан розбитості.

Не лише марний, а й небезпечний міф. По-перше, безрецептурні анальгетики не діють довго. Коли ви прокинетеся, ваша голова пам’ятатиме про випите, але забуде про таблетку, прийняту шість-вісім годин тому.

По-друге, багато знеболюючих токсичні для печінки, тим більше у поєднанні з алкоголем. Це особливо стосується парацетамолу. NIAAA пропонує випити аспірин або ібупрофен одразу після пробудження. Зловживати ліками не можна. Протизапальні можуть збільшити кількість кислоти у шлунку та викликати подразнення слизової оболонки, а також спровокувати серйозні проблеми із серцем .

Чи змішування напоїв і «зниження» градуса саме по собі здатне довести до похмілля. Однак є кілька гіпотез про те, як вид напою може впливати на стан вранці.

Якщо почати з міцних напоїв, є ризик, що сп’яніння настане швидко. Тоді ви опинитеся не в змозі контролювати загальну кількість прийнятого алкоголю, тим більше, якщо за міцним піде щось слабше.

Два невеликі дослідження, проведені в липні 2003 та жовтні 2007 року , показують, що газовані алкогольні напої – пиво, деякі коктейлі, шампанське – організм засвоює швидше, ніж алкоголь вищої концентрації. Через вуглекислий газ любителі змішувати швидше і сильніше відчувають отруєння алкоголем. Знову ж таки, чи ви виберете спочатку пиво, а потім вино, або навпаки, на тяжкість похмілля порядок вживання спиртного не вплине . А ось кількість випитого ще як.

Якщо вам здається, що є щасливчики, яким не знайомий похмільний синдром, поспішаємо позбавити вас заздрості. Дослідники припускають , що так званого похмільного імунітету насправді не існує. Просто людям із різною чутливістю до алкоголю потрібна різна кількість спиртного, щоб почуватися розбитим наступного дня. Також ті, хто бравірує відсутністю похмілля, схильніші до розвитку алкогольної залежності, адже їм складніше визначити свою «норму» і зупинитися.