«Я задихаюся»: 5 фактів про ХОЗЛ, які має знати кожен

Задишка та постійний кашель – головні симптоми ХОЗЛ.

У всьому світі відзначається Всесвітній день боротьби з хронічною обструктивною хворобою легень (ХОЗЛ). Ми зібрали важливі факти про це захворювання, на яке страждають понад 65 мільйонів людей у всьому світі.

«Я задихаюся»: 5 фактів про ХОЗЛ, які має знати кожен

Хронічна обструктивна хвороба легень – це загальна назва групи хронічних прогресуючих станів, які призводять до обмеження потоку повітря в легені. ХОЗЛ включає хронічний бронхіт та емфізему, причому деякі пацієнти страждають обома захворюваннями одночасно. Люди з цим діагнозом буквально задихаються через кашель і набряк, викликаний надлишком слизу в дихальних шляхах.

Куріння – головний фактор розвитку ХОЗЛ

Від 80% до 90% випадків ХОЗЛ розвиваються через багаторічне куріння. Показники смертності від цього захворювання серед курців максимальні, у таких людей швидше розвивається обструкція дихальних шляхів та задишка. З кожною викуреною сигаретою ви вдихаєте у легкі тисячі хімічних речовин, у тому числі нікотин, окис вуглецю та тютюнові смоли. Вони сприяють збільшенню слизу, ускладнюють самоочищення легень, викликають роздратування та запалення тканин, що і призводить до розвитку ХОЗЛ.

Це захворювання не лікується, але можна значно полегшити симптоми та покращити якість життя, насамперед – відмовою від куріння. Це найочевидніша рекомендація, що набридла кожному курцеві, проте вона неймовірно важлива, оскільки ніщо так вбивчо не впливає на дихальні шляхи, як тютюновий дим.

На розвиток ХОЗЛ також впливають професійні фактори — у групі ризику люди, які працюють у гірничодобувній промисловості. Щоденне вдихання пилу з вмістом кадмію та кремнію призводить до розвитку запальних процесів у бронхах та легенях. У поодиноких випадках (1% випадків) розвиток ХОЗЛ обумовлено генетичними факторами.

Задишка та постійний кашель – головні симптоми ХОЗЛ

За даними ВООЗ, хронічна обструктивна хвороба легень розвивається повільно і, як правило, проявляється у людей старше 40-50 років. Найчастіше ХОЗЛ починається з задишки та хронічного кашлю з відділенням великої кількості мокротиння. У міру погіршення такі пацієнти відчувають сильну слабкість, їм все важче впоратися з повсякденними діями. Навіть підйом сходами може стати великою проблемою. Саме тому пацієнти з ХОЗЛ нерідко втрачають працездатність.