Чи може вітамін D захистити від цукрового діабету 2 типу?

Тож чи можна покладатися на вітамін D як на захист від діабету?

Американська діабетична асоціація (ADA) опублікувала нове дослідження ефектів вітаміну D (він же 25(OH)D або холекальциферол) на дорослих у стані предіабету. Висока концентрація 25(OH)D показала хороші результати у зниженні ризику розвитку цукрового діабету 2 типу у дорослих схильних до цього захворювання.

Що таке предіабет?

Предіабет – це такий стан, коли рівень цукру в крові натще вже вище нормального, але ще не досяг показників цукрового діабету. ADA таким рівнем вважає діапазон глюкози між 5,6 та 6,9 ммоль/л, а рівень глікованого гемоглобіну між 5,7 та 6,4%. Такі люди мають дуже високий ризик розвитку діабету 2 типу.

Скільки вітаміну D треба випити, щоб не захворіти?

Вчені поставили два експерименти. У кожному учаснику з предіабетом пропонували щоденну дозу вітаміну D по 4000 МО. Це набагато вище за рекомендовану норму. З профілактичною метою здоровим людям щодня радять приймати від 400 до 800 МО залежно від віку. Ні профілактична, ні ударна доза холекальциферолу сама по собі не може захистити від діабету. Ключ ховався зовсім не в щоденній кількості вітамінної добавки.

Невдала спроба уповільнити розвиток діабету вітаміном D

Перша спроба виявити позитивні ефекти вітаміну D у боротьбі з діабетом виявилася провальною. 2019 року вчені опублікували результати експерименту. Для нього відібрали майже дві з половиною тисячі учасників із високим ризиком діабету 2 типу. Початковий рівень вітаміну D не враховувався.

Випробувані були випадково поділені на дві групи, одна з яких приймала замість вітаміну плацебо. Для чистоти експерименту було виключено додаткові вітамінні добавки, ліки для лікування діабету та зниження ваги.

Усереднена концентрація холекальциферолу у плазмі «вітамінізованих» учасників становила 54,3 нг/мл проти 28,8 нг/мл групи плацебо. Незважаючи на цю різницю, результати показали, що щоденний прийом вітаміну D практично не знижував ризик захворіти на діабет. Хвороба розвинулася у 293 учасників, які приймали добавки, і у 323 – з групи плацебо.

Що змінилося у другому раунді експерименту?

При повторній спробі дослідники уважніше поставилися до того, що середньорічна концентрація вітаміну D може бути різною. Вони зіставили ризик розвитку діабету у людей з дуже низьким і дуже високим рівнем 25(OH)D у плазмі з тими, хто має цей показник у рамках норми. За норму було прийнято концентрацію вітаміну від 50 до 74 нмоль/л. Половина учасників так само щодня приймала високі дози холекальциферолу, інша половина – плацебо.

Виявилося, якщо пити вітамін D і підтримувати його середньорічну концентрацію від 100 нмоль/л і вище, ймовірність переходу до діабету в діабет значно зменшується. Але однозначно рекомендувати прийом високих доз 25(OH)D для профілактики діабету вчені поки що не можуть.

Які питання залишились відкритими?

Експерти, як і раніше, не переконані в користі вітаміну D для запобігання діабету. Прийом холекальциферолу потенційно може знижувати ризик порушення вуглеводного обміну, але це не вдалося однозначно довести. Автори другого дослідження визнали, що частина учасників забувала приймати добавки або приймала їх вище за обумовлену дозу, хтось не скасував медикаменти для зниження ваги та лікування діабету. З цих причин результати експерименту не можна вважати чистими.

Дослідження показало, що індекс маси тіла учасників впливав на ефективність прийому вітаміну D. У пацієнтів з ІМТ нижче 30 кг/м² захворюваність на діабет 2 типу на фоні лікування вітаміном D була на 29% нижчою, ніж у тих, хто отримував плацебо. Проте учасники з вихідно високим ІМТ не мали жодної переваги. Про те, що холекальциферол не працює на зниження діабетичного ризику у людей з ожирінням, говорять і деякі роботи інших вчених.

Тож чи можна покладатися на вітамін D як на захист від діабету?

Ні, як і раніше немає єдиної таблетки від діабету. Високі дози вітаміну D мають протипоказання і можуть спричинити побічні ефекти. Також нормальний вміст чи навіть дефіцит вітаміну – не найсерйозніші тригери цукрового діабету 2 типу. Є ризик відволіктися на прийом добавки і не помітити дійсно важливих сигналів про порушення вуглеводного обміну. Наприклад, зайва вага. Ефективною профілактикою цукрового діабету все ще залишається здорова дієта, контроль рівня глюкози, підтримання нормальної ваги та активний спосіб життя.