Що особливого у кластерній цефалгії?
Кластерний головний біль – це саме той випадок, коли ви можете поставити діагноз по інтернету і навряд чи помилитеся. Односторонній біль зосереджений строго навколо одного скроні чи ока. Око червоніє і опухає, опускається повіка, течуть сльози, закладає одну ніздрю та вухо. Але проблема – саме в голові.
Приступ триває від 15 до 180 хвилин, зазвичай півгодини-годину. На відміну від мігрені, коли хворий намагається лягти і завмерти, при кластерному головному болю людина метається, як у вогні. Пацієнтки стверджують , що кластерна цефалгія болючіша за пологи. Болісність того, що відбувається, така сильна, що людина може буквально битися головою об стіну або думати про суїцид.
Як часто повторюються напади?
Біль зазвичай виникає щодня в той самий час, часто – вночі. Спати з нею неможливо. За добу може повторитись від одного до восьми епізодів болю. Причому у проміжках між нападами хворий не відчуває жодних ознак захворювання.
Загострення відбувається навесні та восени: напади повторюються від кількох тижнів до півроку. Цей цикл повторення називається кластером. Якщо світлих проміжків без болю зовсім немає, говорять про хронічну цефалгію.
Хто у групі ризику?
Три людини з тисячі страждають на цю хворобу. На відміну від інших видів головного болю, кластерна майже завжди стосується чоловіків. Хоча жінки також не застраховані від неї. З’являється кластерна цефалгія між 20 та 40 роками.
Більше половини хворих курять чи курили раніше. Але скасування цигарок, на жаль, не покращує перебіг хвороби, що вже розвинулася. Алкоголь провокує головний біль, коли є загострення, і ніяк не впливає на появу нападів у період ремісії.
Чому це відбувається?
Як це часто буває, кілька версій.
- У 5% відзначається генетична схильність, хоча конкретна мутація гена ще виявлено. Кластерний біль у близького родича збільшує ризик захворювання на кілька десятків разів.
- Є версія, що «винний» гіпоталамус. Він ініціює атаку, а потім у напад залучається трійчастий нерв.
- Не заперечується така сама схема, що з мігрені: коли розширення судин дратує гілки трійчастого нерва і починається біль.
- Порушення циркадних ритмів – режиму сну та неспання – також вказують як можливу причину нападів.
Як упоратися з нападом?
- Епізод болю, що вже почався, купується вдиханням 100% кисню. Біль проходить через 15 хвилин. Доказів, що додаткові дози кисню можуть заздалегідь запобігти кластерній цефалгії, на жаль, немає .
- Ще один метод лікування кластера – укол суматриптану. Він також діє через 15-20 хвилин. Триптанами лікують мігрень, але при кластерному головному болю допомагають лише ін’єкції.
- Для профілактики призначаються «серцеві» ліки. Найефективніше у разі – верапаміл. Причому діюча доза препарату може бути вдвічі більшою , ніж при лікуванні хвороб серця. Інший спосіб профілактики – кортикостероїди.
А чи можна поставити діагноз самому?
Звичайно, ми трохи перебільшили. Хоча кластерний біль складно перепутати з чимось іншим, у медика може статися конфуз. Є ряд так званих тригемінальних головних болів, які лікар виключатиме при постановці діагнозу.
Наприклад, одна з них – синдром SUNCT – теж характеризується почервонінням та болем навколо одного ока. Тільки напади тривають секунди, зате повторюються до 200 разів на день. Вони не такі болючі, як кластерна цефалгія, але хто з нас у момент болю буде розбиратися, наскільки ми нещасні. А неврологу є із чим порівняти.