Артралгія: розбираємо суглобові проблеми з кісточками

Артрит – не окрема хвороба

Артрит – це запалення суглобів. Насправді, артрит – не самостійне захворювання . Слово використовується для позначення порушення цілісності та болю суглобів (у медицині такий біль називається артралгією). Проблеми із суглобами виникають через різні хвороби.

Літні люди, молоді та діти – ніхто не застрахований від цього симптому. Існує понад 100 різновидів суглобових болів. Найпоширеніші з них – остеоартрит та ревматоїдний артрит. Серед інших:

  • подагра;
  • ювенільний артрит;
  • інфекційний артрит;
  • реактивний артрит;
  • спондилоартрит, він же анкілозуючий спондиліт або хвороба Бехтерева;
  • псоріатичний артрит.

Як дізнатися про артрит?

На артрит натякають біль у суглобах, набряк та скутість. Суглоб може деформуватися, почервоніти і стати гарячим на дотик. Іноді артрит проходить на тлі сильної втоми та підвищеної температури.

Обмеженість у рухах може наростати на ранок і відпускати протягом дня. Симптоми можуть йти і повертатися, не змінюватись роками або прогресувати.

Будь-які суглоби можуть залучатися до процесу. Коліна, лікті, пальці на руках і ногах, плечі та стегна – хрящі на кожній частині тіла можуть зашкодити. Артрит може торкнутися одного, кількох чи майже всіх суглобів, бути симетричним чи одностороннім.

Чому болять суглоби?

З віком суглоби стираються, порушується цілісність тканини навколо них – з’являється остеоартрит. Іноді імунітет атакує тканину навколо суглоба та суглоб руйнується – так виникає ревматоїдний артрит.

Біль у суглобах може спровокувати неревматичні розлади. Це такі, які спочатку вражають якусь іншу ділянку тіла, а кістки, м’язи та хрящі страждають у другу чергу. Наприклад, артралгія з’являється при інфекційних захворюваннях ( Гонорея, ГРВІ) або захворюваннях кишечника (хвороба Крона, неспецифічний виразковий коліт).

Як точніше дізнатися про причину?

Напевно, дізнатися, чому болять суглоби, можна в кабінеті лікаря. Діагноз ставиться на підставі опитування, огляду, фізичних тестів, лабораторних аналізів та візуалізації.

Огляд. Лікар оцінює зовнішній вигляд суглоба, набряклість та почервоніння. Перевіряє рухливість суглобів. Для цього він просить вас виконати деякі рухи та оцінює кут згинання, розгинання, амплітуду поворотів.

Лабораторні випробування. Важливо перевірити рівень білків, які вказують запалення. Окремі типи артриту – ревматоїдний або хвороба Бехтерева – оцінюються за специфічними тестами:

  • антитіла до циклічного цитрулінового пептиду (anti-CCP);
  • ревматоїдний фактор;
  • антинуклеарні антитіла (ANA, АНА);
  • антиген HLA-B27.

Інструментальні дослідження. Рентген, МРТ і КТ допомагають побачити, наскільки змінилися суглоби, і чи біль не викликає деформація кістки.

Чим лікувати?

Мета лікування – уповільнити руйнування хряща, зняти біль та повернути рухливість. Знеболюють таблетками та кремами, запалення знімають кортикостероїдами. У деяких випадках, як при ревматоїдному артриті, прописують імуносупресанти, що пригнічують шкідливу активність імунної системи.

Якщо суглоб зносився безповоротно, вдаються до операції. У великих суглобах хрящову тканину змінюють штучну, а дрібні нерухомо фіксують. Без операції часто можна обійтися, а без лікувальної фізкультури – ніколи. ЛФК чи плавання – обов’язкова умова лікування.