Вічно здерті лікті та коліна – це одна з прикмет щасливого дитинства та літніх канікул. У більшості випадків садна не загрожує життю та здоров’ю, але дуже важливо їх правильно обробити та забезпечити умови для загоєння, щоб уникнути попадання та розмноження інфекції.
Йодом, зеленкою чи антибіотиком? Як лікувати садна в домашніх умовах.
Подряпини – це механічне пошкодження зовнішнього шару епідермісу, які характеризуються дрібними і великими подряпинами, з яких проступають крапельки лімфи або крові. Найчастіше садна утворюються через падіння на тверду або шорстку поверхню, і переважно на ліктях або колінах. Падіння з велосипеда чи під час гри у футбол чи просто бігу — найчастіше цим «грішать» діти та підлітки, хоча влітку садна може отримати й доросла людина. Влітку ми носимо легкий відкритий одяг, який не захистить шкіру від пошкоджень.
Найчастіше садна гояться без будь-якого серйозного втручання, проте слід подбати про те, щоб не було нагноєнь і запобігти можливому розмноженню бактерій у відкритих ранках.
ПЕРША ДОПОМОГА У ДОМАШНІХ УМОВАХ
Ось що рекомендують лікарі в тому випадку, якщо хтось із ваших близьких прийшов додому з садна на коліна:
- Перш ніж обробити свою чи чужу садна, обов’язково ретельно вимийте руки з милом . По можливості обробіть антисептиком. Це необхідно, щоб уникнути попадання інфекції у рану.
- Обережно промийте пошкоджену ділянку шкіри під теплою проточною водою. Постарайтеся видалити бруд та інші частинки, але не тріть садна, щоб не пошкодити шкіру ще більше.
- Нанесіть на садна тонкий шар вазеліну або мазі з антибіотиком, наприклад, бетадин. Це допоможе запобігти попаданню та розмноженню інфекцій. Але якщо через ці засоби з’явився висип або почервоніння, краще відмовитися від їх використання.
- Краще не використовувати йод чи зеленку. У крайньому випадку – тільки для обробки дуже легких та поверхневих садна. Ці засоби можуть викликати опік шкіри, що лише посилить болючі відчуття потерпілого.
- Накладіть чисту пов’язку, наприклад, шматок марлі. Це необхідно для того, щоб місце садна залишалося чистим і не було додаткових пошкоджень.
- Змінюйте пов’язку мінімум щодня. Також необхідно її міняти щоразу при намоканні та забрудненні пошкодженої ділянки. Це потрібно робити обережно у напрямку зростання волосся, сповільнюючись, якщо пов’язка прилипла до скоринок (струпів), що утворилися. Якщо зняти не виходить, потрібно приготувати слабкий розчин солі: 1/3 чайної ложки солі на літр води. Змочіть рану у пов’язці на кілька хвилин і спробуйте знову зняти.
У жодному разі не відривайте скоринки. Вони утворюються з крові, що згорнулася, і відмерлих частинок шкіри для захисту ураженої ділянки від інфекції. Поступово вони відшаруються самі.
КОЛИ ТРЕБА БИТИ НА СПОЛОХ?
Загоєння садна починається практично відразу, і цей процес може тривати від кількох днів до кількох тижнів. Тривалість відновлення може збільшуватися у зв’язку з кількома факторами:
- загальний характер ушкодження: чим більше і глибше садна, тим довше вона гоїться;
- загальний стан здоров’я;
- вік — що старша людина, то довше займає відновлення;
- наявність судинних захворювань;
- куріння.
Вам слід якнайшвидше звернутися до лікаря, якщо з’явилися симптоми поширення інфекції:
- немає жодних ознак загоєння навіть за кілька днів;
- посилився біль у місці ушкодження;
- садна і шкірний покрив навколо неї залишається теплим, опухлим чи червоним;
- підвищується температура;
- з’явилося нагноєння чи інші виділення.
У цьому випадку потерпілому може знадобитися серйозніше лікування, включаючи курс антибіотиків. Не відкладайте візит до фахівця.