Кожній жінці необхідно стежити за станом грудей – регулярно відвідувати лікаря та проводити самообстеження.
Звичайно, самодіагностика не замінює медичний огляд та скринінгову мамографію, але дозволить виявити будь-які зміни на ранніх стадіях.
Як перевірити груди самостійно. Навіщо потрібно регулярно перевіряти груди.
Гормональний дисбаланс у жіночому організмі може призвести до появи доброякісних новоутворень у сполучній тканині молочних залоз. Якщо при обмацуванні грудей помічені великі або дрібні ущільнення, з сосків з’явилися темні виділення, а самі молочні залози стали болючими, є велика ймовірність, що це мастопатія. Ця хвороба не проходить сама собою, а самолікування не дає результату, тому що для одужання потрібно нормалізувати гормональне тло.
До мастопатії слід відноситися з усією серйозністю, тому що доброякісні новоутворення часто перероджуються в злоякісні, а в 46% випадків рак молочної залози поєднується з фіброзно-кістозною мастопатією. Ризик розвитку онкології у 3-5 разів вищий на тлі доброякісних патологій молочної залози та у 30-40 разів вищий на тлі вузлової форми мастопатії.
Мастопатія – найпоширеніша хвороба молочних залоз у жінок. З цією проблемою стикається 30-70% жінок віком 30-50 років. Зустрічається вона й у чоловіків, але у дуже поодиноких випадках. Всесвітня організація охорони здоров’я визначає мастопатію як фіброзно-кістозну хворобу. Вона характеризується тим, що у молочних залозах порушується співвідношення епітелію та сполучної тканини.
Як правильно перевіряти груди.
При обмацуванні грудей можна побачити невеликі ущільнення – це перші тривожні ознаки мастопатії. Вони мають чіткі межі, рухливі, можуть локалізуватися в одному місці або поширюватись по всьому об’єму молочних залоз.
На початку патологічного процесу дрібні ущільнення, але з часом вони збільшуються. Щоб контролювати стан молочних залоз, достатньо раз на місяць проводити самодіагностику.
Важливо відзначити, що мастопатія не підвищує ризик раку молочної залози. Подібні фіброзно-кістозні зміни зустрічаються досить часто. Лікарі точно не знають, що викликає мастопатію, ймовірно, цей стан пов’язаний із гормональними змінами під час менструального циклу, які так впливають на тканину молочної залози. Але треба враховувати, що мастопатія може утруднити виявлення нової пухлини чи інших аномальних змін цього органу. Тому важливо регулярно оглядати груди та при виявленні будь-яких тривожних ознак звертатися до лікаря.
Необхідні умови для огляду.
Лікарі радять обстежити груди за тиждень після закінчення менструації. Якщо у вас настала менопауза, можна вибрати будь-який день для обстеження. Для самообстеження вам знадобиться більше дзеркало та добре освітлене приміщення, де вам ніхто не зможе перешкодити.
- Сядьте або встаньте без одягу та без бюстгальтера перед дзеркалом, звісивши руки вздовж тіла.
- Перевірте симетричність грудей, чи немає на ній ямочок, змін у розмірі чи формі.
- Перевірте, чи не вивернуті ваші соски всередину, чи немає виділень.
- Огляньте груди, піднявши руки над головою та стиснувши долоні разом. Також перевірте пахвові западини — чи не збільшені лімфовузли.
- Підніміть груди, щоб перевірити симетричність грудей у цьому положенні. Потім проведіть аналогічний ручний огляд:
Потім проведіть аналогічний ручний огляд:
- Лежачи. Виберіть ліжко або іншу плоску поверхню, щоб лягти на спину. У положенні лежачи тканина молочної залози розправляється, у такому положенні груди легше промацуються.
- В душі. Намильте пальці та груди милом, щоб пальці ковзали по шкірі плавніше.
- Намагайтеся обмацувати груди подушечками пальців, тому що це найчутливіша частина руки. Натискайте на груди з різною інтенсивністю. Легкий торкання дозволить відчути найближчу до шкіри тканину, середній і сильний — глибші шари. Не поспішайте. Ретельний огляд грудей може тривати кілька хвилин.
І не панікуйте, якщо ви раптом виявите підозрілі симптоми. Багато жінок знаходять ущільнення або зміни у грудях, але часто ці фізіологічні особливості і не вимагають лікування. Виявлення зміни або ущільнення в грудях – не привід для паніки, але причина відвідати лікаря для професійної діагностики. Найчастіше пухлини бувають доброякісними, але треба враховувати, що на початкових стадіях навіть злоякісні пухлини добре піддаються лікуванню.