Виявляється, суворе обмеження калорій дійсно заважає нашому організму ефективно спалювати зайвий жир, а це означає, що втрата ваги може сповільнитися.
Чому не треба морити себе голодом, щоб схуднути.
Що відбувається, якщо ми скорочуємо і так невелике споживання калорій? Ми, природно, чекаємо, що з цього моменту почнемо худнути ще активніше і через тиждень вліземо до улюбленої новорічної сукні. Але ні – насправді ефект буде протилежним. Як пов’язані дієта та обмін речовин, розповідає Джульєтт Келлоу, лікар-дієтолог із Великобританії.
У момент різкого урізання калорій наше тіло перетворюється на «режим голодування». Цей механізм виник як захист від голоду – і наш організм стає надефективним у використанні калорій, які він отримує з їжі та пиття.
Тіло просто захищає жирові запаси, що залишилися, щоб не загинути. І щоб забезпечити себе калоріями, починає активно використовувати м’язи замість жиру. Це призводить до втрати м’язової маси, що, своєю чергою, знижує швидкість метаболізму.
Організму потрібно дедалі менше калорій підтримки нормальної життєдіяльності, а втрата ваги уповільнюється. Звичайно, для ситуації голоду це ідеальне рішення. Але якщо ви просто хочете схуднути, то на цьому шляху на вас чекає фіаско.
Скільки калорій нам потрібно, щоб не потрапити до «режиму голодування».
На жаль, на це питання немає однозначної відповіді. Оскільки метаболізм у всіх людей є різним, тобто момент, коли наше тіло почне використовувати м’язи замість жиру, у кожної людини теж буде індивідуальним.
Але більшість експертів з харчування рекомендують не знижувати рівень калорій нижче 1000-1200 на день, якщо ви дотримуєтеся дієти самостійно. Також варто мати на увазі, що тіло не «входить» і «виходить» раптово з режиму голодування, як при перетині кордону держав. Це поступовий процес, тому вам не потрібно панікувати, якщо ви рідко знижуєте споживання калорій.
А який зв’язок між м’язами та метаболізмом?
Швидкість метаболізму – швидкість, з якою тіло спалює калорії – частково визначається кількістю наявних у нас м’язів. Чим більше у нас м’язів, тим вища швидкість метаболізму; що менше у нас м’язів, то нижча швидкість метаболізму. Це пояснює, чому у людей з високою часткою м’язів метаболізм вищий.
До речі, нещодавно вчені вивчили обмін речовин 6500 чоловік і з’ясували , що швидкість метаболізму змінюється чотири рази протягом життя. І вона не сильно залежить ні від віку, ні від статі. На кількість калорій, що спалюються, більше впливає загальна маса тіла і рівень активності людини.
Чим більше у вас м’язів, тим вища швидкість метаболізму, і тим швидше ви худнете. Саме тому варто нарощувати м’язову масу навіть під час схудальної дієти. Хороший спосіб це зробити – збільшити кількість спорту у своєму житті.
У той час як аеробні вправи, такі як біг підтюпцем, плавання, швидка ходьба та заняття аеробікою, допомагають тонізувати м’язи та спалювати жир, силові тренування або тренування з
навантаженнями збільшують кількість м’язів у вашому тілі. І це хороші новини, тому що на кожен зайвий кілограм м’язів ваше тіло споживає близько 50 додаткових калорій на день.
І звичайно, продовжуйте стежити за харчуванням
Підбираючи дієту, враховуйте не моду якийсь тип харчування, а індивідуальні особливості організму. У цьому вам може допомогти лікар-дієтолог.
Якщо ви протрималися на дієті кілька тижнів або місяців, а потім «зірвалися», то втрачені кілограми швидко повернуться. Іноді навіть із надлишком. Такі «гойдалки» шкодять фігурі (з’являються розтяжки) та здоров’ю. Намагайтеся підібрати собі той гастрономічний спосіб життя, з яким вам буде зручно існувати тривалий час без шкоди для здоров’я.