Як уникнути сонячних опіків – інструкція

Липень — верхівка літа, найспекотніший і сонячний місяць. Хтось їде у відпустку на море, інші — на дачу, а треті залишаються у місті. Але де ми не були, в цей час ми отримуємо максимальну дозу УФ-випромінювання. Розбираємося, як проводити час на вулиці та водночас захистити свою шкіру від сонячних опіків.

Сонячний опік зазвичай з’являється після надмірної дії УФ-випромінювання сонця або штучних джерел, наприклад, ламп у солярії. Будь-яка відкрита частина тіла, включаючи мочки вух, шкіру голови та губи, може обпектися. Але якщо ваш одяг занадто тонкий і пропускає УФ-випромінювання, то шкіра може постраждати навіть під нею. Очі надзвичайно чутливі до ультрафіолетового випромінювання сонця і можуть постраждати.

Ознаки та симптоми сонячних опіків зазвичай з’являються протягом кількох годин після перебування на сонці. Але може знадобитися день чи більше, щоб дізнатися, наскільки серйозним є сонячний опік. У деяких випадках може знадобитися медична допомога.

Інтенсивна багаторазова дія УФ-випромінювання, що призводить до сонячних опіків, збільшує ризик появи зморшок та пігментних плям. Це також підвищує ризик розвитку раку шкіри, наприклад, меланоми.

Чотири способи захистити себе від шкідливого впливу УФ-випромінювання:

  1. Час доби: уникайте перебування на сонці в середині дня – з 10:00 до 16:00 – коли ультрафіолетові промені найінтенсивніші. Крім того, пам’ятайте, що хмари забезпечують слабкий захист, а УФ-промені можуть відбиватися від таких поверхонь, як вода, пісок, сніг або тротуар, що призводить до збільшення їхньої дії.
  2. Сонцезахисний крем: використовуйте сонцезахисний крем широкого спектру дії з фактором захисту від сонця (SPF) не менше 30 навіть у похмурі дні. Рясно наносите сонцезахисний крем перед виходом на вулицю, також наносите його повторно кожні дві години або частіше, якщо ви плаваєте чи потієте. Наносите велику кількість сонцезахисного крему на всі відкриті ділянки шкіри, включаючи губи, кінчики вух, тильний бік рук та шию. І якщо ви використовуєте залишки сонцезахисного крему рік у рік, обов’язково перевірте термін придатності.
  3. Сонцезахисні окуляри: УФ-випромінювання також може обпекти очі. Це зазвичай відчувається як біль чи почуття «піску» в очах. Занадто багато УФ-випромінювання може пошкодити сітківку, кришталик та рогівку. Пошкодження кришталика сонцем може призвести до помутніння кришталика або навіть катаракти. Вплив ультрафіолетового випромінювання може збільшити ризик розвитку меланоми ока. Сонячний опік рогівки називають сніжною сліпотою. Шукайте сонцезахисні окуляри, які блокують обидва типи УФ-випромінювання – УФ-А та УФ-В.
  4. Захисний одяг: сонцезахисні креми не забезпечують повного захисту від ультрафіолетових променів. Вам також слід захищати шкіру одягом із щільної тканини, що закриває руки та ноги, та капелюхом з широкими полями, що забезпечує більший захист, ніж кепка чи козирок. Деякі компанії також продають одяг із фактором захисту від УФ-випромінювання або UPF, рейтинг якого аналогічний рейтингу SPF сонцезахисних кремів.