Чи можна захворіти, сидячи біля джерела прохолоди? Чи розносять кондиціонери віруси? Врубати на +18 чи +25°С?
Температура навколишнього повітря – фактор, який помітно впливає на здоров’я, настрій та працездатність людини, тому бажання освіжити повітря у спекотний день інтуїтивно правильне. Людство поки що не навчилося регулювати погоду за вікном, але змінити мікроклімат у приміщенні з жаркого на прохолодний можна натисканням однієї кнопки. Тільки як у всякої гарної ідеї, кондиціонер має і темну сторону.
Чи можна захворіти через кондиціонер?
Сам собою потік прохолодного повітря не може стати причиною хвороби здорової людини — для цього потрібні бактерії та віруси, які проб’ють імунні бастіони організму. Або в приміщенні має бути настільки холодно протягом тривалого часу, щоб людина почала мерзнути. Проте у розмові про вплив кондиціонера на здоров’я є кілька застережень.
Кондиціоноване повітря, як правило, більш сухе, ніж комфортні для людини 40-60%. За такого розкладу слизові людини можуть пересихати і ставати більш вразливими перед мікроорганізмами. Це не станеться, якщо споживати достатньо рідини та/або використовувати зволожувач повітря.
Кондиціонер розносить заразу?
Найбільше претензій вчених накопичилося до централізованих систем вентиляції та кондиціювання, якими зазвичай оснащені великі офісні будівлі, торгові центри, лікарні, аеропорти. Дослідження неодноразово зазначали, що у таких системах створюється відповідне середовище для процвітання патогенних мікроорганізмів, що потенційно небезпечно здоров’ю покупців, безліч пов’язані з “синдромом хворого будинку” . Втім, ці проблеми вирішуються сумлінним інженерним обслуговуванням.
Чи винні системи кондиціювання у поширенні COVID-19, теж дискусійне питання. Комп’ютерне моделювання повітряних потоків з прикладу ресторану показало , що частки вірусу циркулюють у приміщенні під час роботи кондиціонера. При цьому автори дослідження наголошують, що правильне зонування та встановлення захисних екранів на шляху руху повітря можуть знизити ризики зараження. ВООЗ вважає, що пандемія не привід відмовлятися від кондиціонера. Циркуляція повітря та постійна притока його з вулиці знижують ризики заразитися за дотримання деяких правил. Звучать вони так: системи кондиціювання повітря не працюють в режимі рециркуляції (забирають повітря зовні), люди в приміщенні зберігають дистанцію та дотримуються правил гігієни, кондиціонери та їх фільтри вчасно та якісно обслуговуються.