Розбираємось, як правильно діяти в екстремальній ситуації та не наробити помилок.
Три небезпеки відпочинку на природі. Пам’ятка
Укус кліща
Навіть якщо ви рідко буваєте на природі, це не означає, що кліщі вам не страшні — підступне членоситне може до вас причепитися навіть у дворі вашого будинку. Головна їхня небезпека в тому, що вони переносять тяжкі інфекції: вірусний енцефаліт, хворобу Лайма, туляремію та інші інфекції.
- Якщо ви виявили кліща в той момент, коли він уже встиг присмоктатися, найкраще відразу звернутися до лікаря, який акуратно витягне його і обробить ранку. Але це не завжди можливо, особливо якщо виявили укус пізно ввечері, а іноді розумніше діяти самостійно.
- Обробіть місце укусу будь-яким антисептиком. Потім за допомогою пінцета або міцної нитки захопіть кліща якомога ближче до поверхні шкіри. Витягати його потрібно з рівномірним помірним зусиллям строго вертикально, без різких рухів, щоб дістати його цілком.
- Якщо у вас немає щеплення від кліщового енцефаліту, запобігти зараженню не можна. Як профілактика бореліозу після укусу кліща в ендемічній хворобі Лайма зоні американські Центри контролю та профілактики хвороб радять дорослим одноразово прийняти 200 мг доксицикліну, дітям легше 45 кг – 4,4 мг/кг (якщо кліщ присмоктувався мінімум. Росспоживнагляд рекомендує п’ятиденний курс профілактичного лікування цим препаратом.
- Після укусу постарайтеся якнайшвидше звернутися до поліклініки до свого дільничного терапевта.
Вилученого кліща потрібно постаратися зберегти для лабораторного дослідження. Покладіть його у скляну ємність із кришкою і помістіть у неї вологу ватку, щоб створити підвищену вологість. Місткість поставте в холодильник. Лабораторії для дослідження кліщів на наявність вірусу енцефаліту є лише в обласних центрах гігієни та епідеміології, адресу вам підкаже лікар поліклініки.
Укус гадюки
На щастя, ми живемо не в Південно-Східній Азії, і ймовірність зустрітися зі змією не така вже й велика. Однак у середній смузі Росії живе чимало гадюк (Vipera berus) – отруйних змій, які після зимівлі з’являються на поверхні землі у квітні-травні. Влітку сховищами для гадюк служать нори різних тварин, порожнечі в гнилих пнях і між камінням, кущі, торішня трава, що злежалася, сіно. Можна зіткнутися з цією змій і в кромки води, тому що вони непогано плавають. Гадюки можуть оселитися в покинутих будівлях під купою старих будматеріалів.
- Якщо вам або вашому близькому не пощастило злякати гадюку і вона вас вкусила (а ці змії нападають на людину тільки якщо відчувають небезпеку), ось що вам необхідно зробити якнайшвидше :
- Негайно зверніться за медичною допомогою. Це той випадок, коли потрібно викликати «швидку».
- Поки чекаєте лікаря, покладіть або посадіть потерпілого так, щоб місце укусу було нижче за рівень серця. Дуже важливо залишатися нерухомим у такому положенні.
- Промийте місце укусу теплою мильною водою та прикрийте місце укусу чистою та сухою тканиною.
- У жодному разі не чіпайте змію – в цьому немає жодної необхідності, крім того, є ризик отримати ще один укус.
- Не накладайте джгут на рану, не ріжте її ножем, не прикладайте лід і не висмоктуйте з неї отруту – словом, не робіть всього того, що часто показують у фільмах.
- Не пийте алкоголь як болезаспокійливе та напої з кофеїном.
- Повноцінну допомогу вам нададуть лікарі: у будь-якій лікарні, навіть у сільському фельдшерському пункті, є спеціальна сироватка, компоненти якої нейтралізують зміїну отруту. Вона діє не миттєво, до полегшення стану може тривати кілька годин. Можливо, будуть потрібні інші ліки для полегшення симптомів.
При своєчасному лікуванні через 5-6 діб, а часто й раніше, всі неприємні відчуття повністю зникнуть.
Пам’ятайте, що для дорослої та здорової людини укус гадюки не смертельний. Проте, у разі несвоєчасного чи неправильного лікування можуть розвинутися тяжкі ускладнення, аж до хронічної ниркової недостатності.
Опік борщівником
Найкращий спосіб не стати жертвою — триматися подалі від чагарників борщівника, як правило, їх важко не помітити. Це дуже небезпечна рослина, оскільки в її соку містяться потенційно токсичні речовини (фуранокумарини), які різко підвищують чутливість шкіри до УФ-випромінювання. Тому при попаданні соку на шкіру виникають фотохімічні дерматити, що за глибиною аналогічні термічним опікам I-II-III ступеня. Вони з’являються не відразу, а за кілька годин чи днів. Сам дотик до рослини безболісний.
Якщо все ж таки сік борщівника потрапив на шкіру, необхідно :
- Негайно обробити уражені ділянки багатою проточною водою з милом, при можливості прийняти душ.
- Максимально закрити одягом ці місця від прямих сонячних променів як мінімум на 2-3 доби.
- При попаданні соку в очі негайно промити їх водою протягом 15-20 хвилин, при попаданні в рот прополоскати.
- Обробити уражені ділянки засобами проти опіків, наприклад бальзамом або спреєм з пантенолом.
- Наступні 48 годин уникати перебування під прямим сонячним промінням.
- Якщо з’явилися пухирі, терміново зверніться за медичною допомогою. Поки чекаєте лікаря, повторно промийте уражені ділянки шкіри водою та обробіть антисептичним розчином та прийміть антигістамінний препарат.
Строго дотримуйтесь всіх рекомендацій лікарів і пам’ятайте, уражені борщівником ділянки шкіри – це ідеальний майданчик для вторинної інфекції.