Якщо ви не професійний реаніматолог, швидше за все, ви досить рідко стикаєтесь із ситуаціями, коли чиємусь життю загрожує небезпека. Всі позаштатні ситуації відбуваються в невідповідний час і в самому невідповідному для цього місці: наприклад, перехожий на вулиці зблід і впав, колега забився в епілептичному нападі. У таких випадках діє золоте правило «не нашкодь», тому дуже важливо не допустити цих помилок при наданні першої допомоги:
Помилка №1. Панікувати та метушитися
Дуже складно не розгубитися і не запанікувати, коли хтось падає непритомним. Постарайтеся якнайшвидше взяти себе в руки і не витрачати час на суєту, яка забирає дорогоцінний час. Якщо у людини зупинилося дихання, ви маєте максимум п’ять хвилин для надання першої допомоги до того, як настануть незворотні наслідки.
Помилка №2. Вимірювати пульс на руці
Якщо ви бачите людину непритомну, дуже важливо насамперед переконатися в наявності пульсу та диханні. При зупинці або порушенні кровообігу організм насамперед намагається рятувати найцінніші органи — мозок та серце. Тому відбувається спазм усіх периферичних артерій – на руках та на ногах. Єдине місце, де ми можемо промацати пульс, – це сонна артерія , яка йде до мозку.
Як його знайти? На шиї є м’яз, що йде від кута нижньої щелепи вниз, і по її передньому краю проходить сонна артерія. Необхідно прикласти чотири пальці до цього місця, і якщо ви відчуєте впевнені поштовхи, значить, пульс є. Це досить велика артерія, помилитись неможливо.
Помилка №3. Кричати в натовп «викличте швидку!»
У кожного реаніматолога в запасі є безліч кумедних історій, коли ніхто з десятків очевидців не зателефонував до екстрених служб, оскільки всі були впевнені, що це зробив хтось інший. Попросіть викликати «швидку» конкретну людину і обов’язково перепитайте, чи він зробив це. Якщо в цьому є потреба (наприклад, все відбувається в метро), відправте зустрічати медиків.
Помилка №4. Вводити будь-які ліки потерпілому
Навіть якщо у потерпілого в кишені інсулін чи нітрогліцерин, не можна нічого давати до приїзду швидкої, інакше лікарям буде складно розібратися. І будь ласка, не суньте нічого в рота людині без свідомості або в напівнесвідомому стані. Якщо у вас є підозра, що постраждалий – діабетик, не потрібно йому намагатися засунути чи влити в рот щось солодке, він може задихнутися.
Помилка №5. Робити непрямий масаж серце ніжно та делікатно
Якщо у потерпілого немає пульсу та дихання, необхідно розпочати непрямий масаж серця, який має «проштовхнути» кровообіг. Об’єм серцевої камери лівого шлуночка дуже невеликий: від 50 до 150 мілілітрів, циркулюючої крові – 5 літрів. Для того щоб кров, насичену киснем, довести до мозку, потрібно діяти дуже рішуче, оскільки тимчасове вікно, під час яких можна уникнути незворотних наслідків, дуже невелике.
Як правильно:
- Основу однієї долоні кладемо на середину грудної клітки потерпілого. Після цього обидві руки потрібно взяти або в «замок», або хрест-навхрест. Але тільки не зігнутими пальцями!
- Починайте енергійно та з зусиллям здійснювати натискання, щонайменше 40 натискань на хвилину. Не бійтеся діяти різко і навіть грубо.
- Не зупиняйтеся, якщо ви зламали ребра постраждалому — у таких випадках лунає характерний звук, схожий на хрускіт пінопласту. Повірте, це не призведе до фатальних наслідків, ваше головне завдання зараз — врятувати мозок та серце.
Помилка №6. Не просити про допомогу оточуючих
Непрямий масаж серця вимагає величезних зусиль, і навіть якщо ви дуже добре фізично розвинені, дуже скоро ви втомитеся і це позначиться на ефективності реанімаційних заходів. Покличте когось конкретного з натовпу роззяв, поясніть, як треба діяти. Якщо ви впевнені у своїх силах, змініть його за десять хвилин або дайте можливість продовжувати. Але не доводьте себе до повного фізичного виснаження!
Помилка №7. Робити подих «рот у рот»
Ще недавно штучне дихання було золотим стандартом надання першої допомоги навіть для непрофесійних рятувальників. Але якщо ви не досвідчений лікар, від вас цього не потрібне. Мало кому виходить зробити дихання «рот у рот» досить ефективно — більшості людей завадить елементарна бридливість. Крім того, дослідження, проведені в Європі, показали, що ці заходи ніяк не впливають на виживання пацієнтів із зупинкою серця.
Помилка №8. Розтискати зуби і пхати тверді предмети епілептику
Це один із найнебезпечніших міфів про надання першої допомоги, який міцно вкоренився на десятиліття. Нібито під час епілептичного нападу язик може запасти в горло і людина задихнеться, тому рекомендувалося розтиснути йому зуби і вставити ціпок у рот. Найвідчайдушніші навіть намагалися приколоти мову англійською шпилькою до коміра. Не потрібно цього робити: під час нападу відбувається потужний спазм усіх м’язів, у тому числі язика, який стає дуже твердим.
Найкраще, що ви можете зробити для людини в нападі епілепсії – не чіпати її. Хіба що притримати голову, щоб він не вдарився надто сильно. Після того, як напад закінчиться, не намагайтеся посадити потерпілого або забрати: у такому стані людина зазвичай моментально засинає. Дайте йому відпочити та викличте «швидку», де постраждалого стабілізують за 2-3 години.
Помилка №9. Лікувати опіки олією, марганцівкою чи сечею
Ви зробите лише гірше, повірте. При опіках необхідно поливати місце ураження холодною проточною водою до повного задухи. Це допоможе запобігти розповсюдженню теплової енергії в тканинах. Чим глибше проникне опік, тим сильнішими будуть наслідки.
Помилка №10. Стукати по спині того, хто подавився
Хтось із оточуючих подавився їжею та сильно закашлявся? Добре, швидше за все, його життю нічого не загрожує: він може дихати, прокашлюється і сам усе виплюне. Часто в таких випадках люди не можуть вдихнути просто тому, що сильно налякані.
А от якщо людина не кашляє, задихається, потрібно терміново діяти. У жодному разі не можна плескати постраждалого по спині, він може подавитися ще сильніше. Намагайтеся оглянути ротову порожнину потерпілого і спробувати витягнути шматок їжі або сторонній предмет самостійно. Якщо у вас немає впевненості, що ви зможете його отримати, застосуйте метод Хаймліха:
- Стисніть долоню в кулак так, щоб великий палець руки знаходився між грудною кліткою та пупком потерпілого;
- Розкриту долоню другої руки покладіть зверху кулака і зробіть кілька потужних ривків, щоб об’єм повітря в діафрагмі проштовхнув сторонній предмет.
Якщо дитина подавилася, переверніть її за ноги або покладіть на коліно і поплескайте його по спині. Обов’язково заспокойте її, якщо вона панікує.