Хвороба Альцгеймера: п’ять речей, які потрібно знати

Цей руйнівний нейродегенеративний стан, що викликає недоумство, вражає понад 30 мільйонів людей у всьому світі і залишається хворобою, від якої немає ліків. 21 вересня, відзначається Всесвітній день боротьби із хворобою Альцгеймера.

Хвороба Альцгеймера: п’ять речей, які потрібно знати

  1. Що таке хвороба Альцгеймера?

Німецький лікар Алоїс Альцгеймер у 1906 році вперше розпізнав цю хворобу. Він виявив бляшки та сплетення у мозку померлого пацієнта з деменцією. Хвороба Альцгеймера поступово руйнує мозкову тканину, позбавляючи людей пам’яті, роблячи їх дезорієнтованими та часом нездатними виконувати повсякденні завдання. Альцгеймер також пов’язаний із різкими перепадами настрою та проблемами у спілкуванні.

  1. Цифри

За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), понад 55 мільйонів людей у всьому світі страждають на деменцію, найбільш поширеною формою якої є хвороба Альцгеймера. Хвороба Альцгеймера становить від 60 до 70 відсотків випадків деменції, тобто понад 30 мільйонів випадків у всьому світі.

У міру зростання очікуваної тривалості життя зростає і поширеність хвороби Альцгеймера у країнах із низьким та середнім рівнем доходу. ВООЗ очікує, що кількість людей, які живуть із хворобою Альцгеймера, потроїться до 2050 року. Це збільшить навантаження на сім’ї та системи охорони здоров’я. Хвороба Альцгеймера та деменція є одними з основних причин проблем з мобільністю та залежністю у людей похилого віку.

  1. Причини

Хвороба Альцгеймера на сьогоднішній день є найбільш поширеною формою недоумства, але мало що відомо про те, що саме викликає її або як вона прогресує.

Ми знаємо, що при хворобі Альцгеймера два ключові білки – тау-білок і бета-амілоїд – утворюють клубки та бляшки, які викликають загибель клітин головного мозку і призводять до його зменшення. Але мало що зрозуміло про причини появи білків чи зв’язок між ними. У дослідженні, проведеному в 2021 році, вчені заявили, що кластери токсичних білків рано досягають різних частин мозку, а потім накопичуються протягом десятиліть.

  1. Лікування

Труднощі у визначенні точної причини хвороби Альцгеймера, попри десятиліття досліджень, перешкоджають розробці лікування чи ліки від цієї хвороби. Найбільший прогрес за останні два десятиліття відбувся у 2021 році, коли у Сполучених Штатах був схвалений препарат під назвою  « Адухельм » , перший засіб, спрямований на профілактику зниження когнітивних функцій. Однак цей препарат має обмежену ефективність, і медичні думки розділилися щодо його терапевтичних переваг.

  1. Фактори ризику та профілактика

За даними Французького національного інституту охорони здоров’я та медичних досліджень (Inserm), основним фактором ризику розвитку хвороби Альцгеймера є вік:

  • Ймовірність захворіти на неї зростає після 65 років і різко зростає після 80 років.
  • Діабет та високий кров’яний тиск, якщо їх не лікувати в середньому віці, також пов’язані з поширеністю хвороби, хоча медична спільнота не змогла пояснити цей зв’язок.
  • Малорухливий спосіб життя є ще одним фактором ризику. Також до факторів ризику відносяться травми голови, від яких страждають боксери та інші спортсмени.

А от навчання, цікава робота та активне суспільне життя, схоже, затримують появу перших симптомів та їх тяжкість. Це тому, що вони створюють “когнітивний резерв”, який тимчасово компенсує втрачені клітини мозку, відбиваючи пластичність мозку та його здатність до адаптації.