Не надто густа, не надто рідка – таку кров роблять антикоагулянти та антиагреганти. Обидва види ліків “розріджують” кров, але роблять це по-різному.
Як тримати кров під контролем.
Наша кров як річка: зазвичай тече вільно та без перешкод. Але якщо раптом течія почне перетворюватися на болото або на шляху виросте гребля – потік встане. Це може статися через хворобу, особливо якщо виникають проблеми з серцем. Так буває при інфарктах, інсультах, операціях на клапанах серця чи великих судинах. Кров загусає та утворюються тромби, які можуть значно зменшити струм крові. А коли замість річки сочиться струмок, недалеко до серцево-судинної катастрофи.
Уникнути такої проблеми допомагають спеціальні ліки – антикоагулянти та антиагреганти. І ті, й інші перешкоджають утворенню тромбів, але роблять це по-різному. Антикоагулянти впливають на так звані фактори згортання – білки, які відповідають за здатність крові згущуватися. Антиагреганти гальмують злипання тромбоцитів – клітин, які при кровотечі “склеюються” і закривають текти.
Типові антиагреганти – це аспірин та клопідогрел (“Плавікс”). Антикоагулянти – це, наприклад, варфарин, гепарин та ривароксабан (“Ксарелто”). Ці ліки приймаються під ювелірним контролем лікаря. Якщо пити їх дуже мало, залишається ризик тромбоутворення. Якщо надто багато – кровотечі. Особливо небезпечною є внутрішня кровотеча, яка може виникнути, наприклад, при зіткненні в командній грі і не буде помітно зовні.
Для контролю роботи антикоагулянтів та антиагрегантів використовуються спеціальні аналізи. Це може бути визначення МНО, міжнародного нормалізованого відношення, коли оцінюють, як швидко утворюється потік крові. Цільове МНО для людини, яка приймає антикоагулянти, відрізняється від МНО здорової людини. Інший аналіз – тест на АЧТБ (активований частковий тромбопластиновий час). Він визначає, як працюють фактори згортання.
Ось кілька правил для тих, хто слідкує за густотою крові за допомогою ліків.
- Попереджайте свого лікаря, якщо плануєте операцію або стоматологічне втручання. Зазвичай, перед цим дозу ліків зменшують або тимчасово припиняють прийом.
- Повідомляйте будь-яким лікарям про те, що ви приймаєте антикоагулянти чи антиагреганти. На їх ефективність суттєво впливають інші препарати, наприклад, антибіотики та нестероїдні протизапальні засоби.
- Уникайте травмонебезпечних видів спорту. Ходьба, плавання та йога – відмінний вибір. Футбол, волейбол та баскетбол – не найкращий варіант.
- Слідкуйте за харчуванням. Вітаміни С, Е, і особливо К можуть послабити дію антикоагулянтів. Їсти можна все, але в міру. Те саме стосується харчових добавок та полівітамінів.
Антиагреганти та антикоагулянти зменшують ризик інсульту , інфаркту міокарда, прееклампсії , тромбофлебіту та інших серйозних хвороб. Хоча користь зазвичай перевищує ризик побічних ефектів, проте ці ліки вимагають пильної уваги з боку лікаря і не можуть прийматися безконтрольно.
Можливо, прийом антикоагулянтів стане менш небезпечним. Вчені вже працюють над речовиною, яка гальмує XII фактор згортання крові, але виключає ризик кровотеч. Препарат успішно протестували на тваринах і йому пророкують велике майбутнє.