Із запорами стикаються практично всі люди, а перед лікарями, відповідно, регулярно постає питання допомоги таким пацієнтам. Давайте поговоримо про особливості профілактики та основні аспекти лікування проблем з дефекацією.
Обережно, запор – як не допустити здуття та дискомфорту. Чому виникають запори
Запором вважається стан, при якому у людини більше двох діб немає стулу, або сама дефекація відбувається, але при цьому здається, що кишечник не повністю випорожнився. Також хворий може скаржитися на тяжкість та дискомфорт у животі або прямій кишці, здуття живота, метеоризм, дратівливість та поганий апетит.
Причини запорів різноманітні. Найчастіше проблеми зі стулом виникають через особливості способу життя людини — стресів та нервового перенапруги, сидячої роботи, зміни звичного раціону або загалом незбалансованого харчування чи нестачі рідини.
Буває, втім, не так часто, що запори пов’язані з реальними проблемами зі здоров’ям. Це можуть бути гастроентерологічні або проктологічні захворювання, ендокринні або обмінні порушення, прийом ліків із подібними побічними ефектами або інтоксикація солями важких металів, наприклад, на виробництві. Також складнощі з дефекацією часто турбують жінок під час вагітності.
Фахівець допоможе визначити справжню причину запору. Лікар-гастроентеролог розпитає пацієнта про самопочуття, скарги, характер і частоту випорожнень, про особливості харчування та щоденну фізичну активність, і при необхідності призначить аналізи та інші дослідження.
Як впоратися із запором та не допустити його в майбутньому
Оскільки основна причина запорів — нездорове харчування та малорухливий спосіб життя, то логічно, що, натиснувши на ЗОЖ, людина може самостійно впоратися з цією проблемою з мінімальною лікарською підтримкою.
- Спосіб життя
Насамперед, треба змінювати спосіб життя, навіть якщо у людини сидяча робота і вона явно не фанат активних прогулянок і тим більше фізкультури. Будь-яке фізичне навантаження піде на користь не лише зовнішності, а й допоможе внутрішнім органам працювати без збоїв.
Навіть у найжорсткіший графік можна додати щоденну двадцятихвилинну прогулянку, наприклад, під час обідньої перерви на роботі, або взяти собі за правило, виходити з автобуса чи метро на дві зупинки раніше. Або записатися на будь-які спортивні заняття – фітнес, йогу чи навіть на танці.
- Дієта
При запорі варто обмежити жирну, гостру, копчену, смажену їжу. Також лікарі не рекомендують шоколад, міцну каву або чай, здобу, алкоголь, газовані напої та різні консерви.
Їжа має бути максимально натуральною, приготовленою на парі або в духовці. Можна їсти сухарики, особливо з цільнозернового хліба, легені або навіть вегетаріанські супи, каші, картоплю, нежирне м’ясо або рибу, білкові омлети, свіжий кефір, овочі, фрукти та ягоди як джерело клітковини (особливо буряки, чорнослив, ківі, кольорові. , яблука, сливи) і щодня пити не менше 2-3 літрів води. Гастроентерологи рекомендують їсти дрібно – невеликими порціями, чотири-п’ять разів на день.
- Як правильно вибрати проносний засіб
Чи потрібно застосовувати проносне або можна обмежитися зміною способу життя, вирішує лікар. Це залежить від стану пацієнта, особливостей його здоров’я, характеру запору та інших факторів. Але в будь-якому випадку важливо вибирати максимально безпечний препарат, який допоможе дбайливо очистити кишечник.
Добре, якщо проносне можна застосовувати вагітним та дітям від народження, якщо воно ефективно працює при запорах будь-якої етіології: пов’язаних з неправильним харчуванням, наприклад, недоліком клітковини в раціоні, стресом, прийомом ліків, що впливають на перистальтику кишечника, болями при випорожненні кишечника. І при цьому зручно у застосуванні, щоб його не доводилося носити з собою та приймати кілька разів на день – такі подвиги слабо сумісні із сучасним ритмом життя.
Багато м’яких проносних відповідають цим вимогам. Але є нюанс — більшість засобів, які продаються в аптеках, крім свого основного ефекту, на жаль, також викликають підвищену газоутворення та дискомфорт у животі. Ці побічні ефекти пов’язані з тим, що основна (і єдина!) речовина, що діє, у цих препаратах — це лактулоза.
Лактулоза давно використовується як проносний засіб при запорах та інших проблемах із ШКТ і зарекомендувала себе як ефективні, безпечні ліки. Але препарати з чистою лактулозою викликають здуття та пов’язаний з ним дискомфорт. Тому варто обирати препарати із комбінованим складом.