Ви впевнені, що вмієте чистити зуби?

Стоматологи рекомендують чистити зуби двічі на день після їди. Здавалося б, нічого складного, нас усіх цього навчили в дитинстві — щітка, паста, ополіскувач і готове зуби в повному порядку. Лікар-стоматолог розповів про всі важливі нюанси щоденного чищення зубів, які знають далеко не всі.

Ви впевнені, що вмієте чистити зуби?

  • Виберіть щітку з м’якою щетиною

Сучасні лікарі рекомендують щітки з ультра-м’якою щетиною, але з достатньою кількістю щетинок (5000-6000 із закругленими кінчиками), тоді чищення буде найефективнішим. Жорсткі щітки не рекомендуються, вони травмують ясна, викликаючи оголення зубів (рецесію ясен), а у поєднанні з абразивними зубними пастами призводять до дефектів твердих тканин.

Згідно з дослідженнями, електрична зубна щітка на 18% ефективніша за мануальну. Лікарі не знаходять цьому підтвердження у клінічній практикі, крім того, електрична щітка сама по собі не гарантує якість очищення. Вибираючи електричну зубну щітку обов’язково уточнюйте, чи має вона датчик тиску, щоб не стерти емаль.

І пам’ятайте, що зубну щітку або насадки для електричної щітки необхідно міняти раз на два-три місяці.

  • Чистіть зуби не менше 2-3 хвилин

Багато хто з нас звикли приділяти цій процедурі максимум хвилину, особливо вранці, коли час дуже дорогий. Але тільки ретельне чищення протягом 2-3 хвилин забезпечить повноцінну гігієну порожнини рота і запобігає розмноженню бактерій, які викликають карієс та запалення ясен.

  • Дотримуйтесь послідовності очищення

Головна помилка при чищенні зубів – це здійснення поздовжніх рухів. Рух щіткою від ясен до вершини зуба краще очищає зуби, не забиваючи наліт у міжзубні проміжки та зубоясенну борозну. Починати чищення потрібно з передніх зубів, поступово переміщуючи щітку до задніх. Тримайте щітку під кутом 45 градусів до поверхні зуба.

Починайте чистити з верхньої щелепи: спочатку зовнішню, а потім внутрішні поверхні зубів рухами в один бік і зверху вниз. Далі таким же чином чистіть нижню щелепу і дотичну (жувальну, оклюзійну) поверхню зубів. Передні зуби очищайте рухами зверху донизу та круговими рухами.

Не чистіть зуби після вживання кислих продуктів, наприклад цитрусових. У цей момент вони позбавляються захисного шару і схильні до ерозії.

  • Ніколи не ділитесь щіткою з іншими людьми

Навіть якщо це ваша найближча людина, у неї інша мікрофлора. Зубна щітка – не рушник, вона стикається зі слизовою порожниною рота, і завжди є ризик підхопити інфекцію, від ангіни до дуже неприємних захворювань порожнини рота.

  • З обережністю використовуйте ополіскувач для рота

За словами Бахтіярова, ефективність та безпека ополіскувачів є предметом гарячих суперечок у стоматологів. Але якщо ви звикли використовувати ополіскувач для освіження дихання, не вибирайте спиртовмісні розчини, оскільки вони порушують мікрофлору ротової порожнини. І пам’ятайте, що жоден ополіскувач не замінить механічне чищення за допомогою щітки та пасти.

Не забувайте про язик!

Так, язик потрібно очищати, причому робити це слід незалежно від того, є на ньому наліт чи ні. Чистити язик слід після зубів. Особливу увагу цій процедурі мають приділяти курці.

Відвідуйте стоматолога щонайменше раз на півроку

Це золотий стандарт збереження здоров’я порожнини рота. Якщо у вас немає скарг, достатньо навідуватися до стоматолога на огляд раз на шість місяців, за наявності захворювань – раз на три-чотири місяці.

Хоч би як ретельно людина не ставилася до гігієни порожнини рота, раз на півроку необхідно робити професійну гігієну порожнини рота, щоб знизити ризики запальних процесів, і виявлення карієсу на ранніх його стадіях.