Як бактерії, що живуть на шкірі, допомагають нам зберегти красу

Вже давно лікарі-дерматологи стверджують, що немає чудодійного еліксиру для шкіри обличчя. Будь-який, навіть найефективніший засіб, діє поступово і не скасовує інших правил догляду.

Як бактерії, що живуть на шкірі, допомагають нам зберегти красу

Домашній догляд дуже важливий для збереження здоров’я та краси шкіри, тільки варто пам’ятати, що у своїх щоденних ритуалах потрібно не перестаратися, не нашкодити, керуючись добрими намірами та виходячи з хибних передумов.

Які ж наші уявлення про правильний догляд можуть виявитися шкідливими?

Ми всі знаємо основну формулу домашнього догляду за шкірою – очищення, зволоження, тонізація, харчування. Очищати обличчя залежно від типу та стану шкіри можна за допомогою вмивань з різними пінками та гелями, молочком чи вершками, застосовувати скраб чи гоммаж.

На шкірі людини і навіть у ній приблизно так само, як і в кишечнику (в дихальних, урогенітальних шляхах) живуть мікроорганізми і це – нормально. Різні бактерії, віруси, найпростіші та гриби взаємодіють між собою та з організмом господаря, вся ця живність необхідна другу, вчені називають її мікробіотою, мікробіомом.

25% мікробіоти живе глибоко в товщі шкіри, де вміст кисню становить лише 3%, тому тут живуть мікроорганізми, які не потребують кисню (анаероби) або споживають його в мікродозах (мікроаерофіли). Набір цих організмів необхідний шкірі підтримки її здорового балансу, збереження ліпідної мантії, необхідного рівня кислотності. Бактеріальне співтовариство перешкоджає впливу агресивних факторів середовища. Подібне мікронаселення є у дихальних, урогенітальних шляхах.

Якщо від зовнішніх впливів гинуть одні види бактерій, активно розмножуються інші, необов’язково корисні. Це може проявлятися посиленням вироблення шкірного сала, зниженням його вироблення, сухістю та схильністю до зневоднення, що веде до в’янення та зморшок, появи запалень, свербежу, алергії, кератом, порушень пігментації тощо. Занадто чиста шкіра вразлива.

Вважається, що різноманітний склад мікробіома кращий, оскільки такі системи більш стійкі. Люди з різними захворюваннями, не тільки дерматологічними, мають мікробіом шкіри іншого складу, ніж здорові. На набір мікроорганізмів впливає дуже багато – характер та склад харчування, гігієнічні звички, медичні втручання (ліки, щеплення), спадковість.

А тим часом, намагаючись уберегтися від вірусу Covid-19, ми стали частіше користуватися цими засобами, ніж завдаємо шкоди своїм невидимим жителям і знижуємо захисні функції шкіри.

Нас уже навчили лікарі та науково-популярна преса, що для підтримки здоров’я мікрофлори кишечника потрібно їсти продукти, багаті на клітковину (фрукти, овочі, зелень), пити свіжий кефір, натуральний йогурт. Після прийому антибіотиків, що гублять корисні бактерії кишечника, лікарі зазвичай призначають про- та пре-біотики з аптеки.

Так можливо для поповнення шкіри корисними бактеріями потрібно нанести кефір на обличчя? Неправильне рішення. Робити цього не потрібно, навіть якщо вмившись кефіром раз-другий, ви помітили, що шкіра виглядає краще. Позитивний вплив молочнокислих продуктів на шкіру обумовлено молочною кислотою, що міститься в них, якщо продовжувати кефірні вмивання, можна домогтися погіршення стану шкіри, її пересушування тією ж кислотою, появи подразнення. Склад мікробіоми шкіри інший, ніж у кишкового.