10 жовтня – Всесвітній день психічного здоров’я. У цьому матеріалі ми поговоримо про одну з найважливіших складових цього виду здоров’я – здатність справлятися зі стресами.
Як дати відсіч стресу та зберегти психічне здоров’я. Що таке психічне здоров’я.
Згадаймо, що таке психічне здоров’я. Всесвітня організація охорони здоров’я (ВООЗ) визначає його як стан благополуччя, при якому людина усвідомлює власні здібності, може впоратися з життєвими стресами, може продуктивно працювати і робити внесок у суспільство. Це формулювання може здатися надто загальним і не дуже зрозумілим. Але з неї очевидно головне: для хорошого психічного здоров’я недостатньо простої відсутності психічної хвороби.
Американські Центри контролю та профілактики захворювань (CDC) розвивають ідею ВООЗ, вказуючи, що на тлі психічних розладів людина може відчувати періоди благополуччя. Тобто хороше психічне здоров’я та відсутність психічних хвороб не можна назвати різними полюсами одного явища.
Психічне здоров’я включає емоційне, психологічне та соціальне благополуччя. Воно має бути в хорошому стані, щоб ми нормально мислили, відчували здорові емоції, продуктивно спілкувалися та отримували задоволення від життя.
Його неприємні ознаки (підвищена збудливість, неможливість зосередитись, а потім почуття безпричинної втоми тощо) виявляються миттєво та видно неозброєним оком.
Здатність справлятися зі стресами (життєстійкість) – один із найважливіших параметрів психічного здоров’я. Це, як мінімум, випливає із визначення ВООЗ. Розбираємось, що говорять психологи про тренування цієї якості.
Що таке життєстійкість та як її тренувати
Психологи називають життєстійкістю здатність людини до адаптації при зіткненні з негараздами, травмами, стресами. Вона має на увазі не тільки повернення до норми після важкого досвіду, а й особистісне зростання, вказує Американська психологічна асоціація (АПА).
Американські психологи підкреслюють, що життєстійкість не вроджена риса характеру, властива деяким людям. Це дії та думки, які може виробити фактично кожен. Фахівці порівнюють її тренування із нарощуванням м’язів. АПА виділяє чотири ключові компоненти, які допомагають людині вистояти: зв’язки, здоров’я, здорове мислення та сенс.
Вибудовуйте зв’язки
Біль від травмуючих подій може призвести до ізоляції людини. Спілкування з людьми, які розуміють, може нагадати, що ви не самотні у своїх труднощах. Дуже важливо не розучитися брати підтримку від інших людей. “Робіть пріоритетом зв’язку з людьми, яким є справа до вас”, – радить Американська психологічна асоціація. Один із способів налагодження зв’язків — участь у групах за інтересами чи допомога від груп соціальної підтримки.
Займайтеся своїм здоров’ям
Пам’ятайте про здоров’я. Американські інститути здоров’я (NIH) для зміцнення психічного здоров’я рекомендують :
- бути фізично активним,
- достатньо спати,
- стежити за харчуванням.
Ця криза переживається людьми в районі 40-45 років: вона полягає у переоцінці всього, що було досягнуто у житті до цього часу. Про це наш матеріал.
Підтримати психічне здоров’я допомагають релаксаційні техніки. Це можуть бути різні практики, включаючи медитації, майндфулнес, йогу, керовану уяву, дихальні вправи. Психологи радять уникати «самолікування» за допомогою алкоголю та психоактивних речовин. Вони порівнюють це з накладанням пов’язки на глибоку рану, яка потребує серйозного лікування.
- Знайдіть сенс. Питання над вивченні глибин філософії сенсу життя, а практичних моментах. NIH у своїх рекомендаціях прямо вказує, що сенсу життя потрібно не знайти, а саме виробити. APA дає наступні поради:
- Допомагайте іншим. Сенс можна знайти, беручи участь у волонтерській діяльності або просто підтримуючи друзів. Крім того, така діяльність покращить самооцінку, допоможе знайти нові зв’язки з людьми.
- Будьте проактивними. У разі труднощів потрібно не лише усвідомлювати та приймати свої емоції. Бажано запитувати, що можна зробити з ними. Якщо складності занадто великі, можна спробувати виділити ті частини, з якими можна впоратися. Ініціативність нагадає вам, що ви можете бути мотивованим навіть у лихоліття.
- Слідуйте за своїми цілями. Потрібно виробити реалістичні цілі та працювати над ними регулярно. Замість фокусування на глобальних завданнях, запитайте себе, яку одну річ ви можете виконати сьогодні і що для цього потрібно зробити, щоб рухатися в потрібному напрямку.
- Намагайтеся, щоб думки були здоровими
Спосіб мислення може відігравати значну роль у життєстійкості. Спробуйте виділити речі, про які ви схильні думати нераціонально: наприклад, багато хто катастрофізує труднощі або вважає, що весь світ ополчився на них. Часто такі речі можна поглянути більш збалансовано і реалістично. Поточні труднощі — не ознака того, як події розгортатимуться у майбутньому. Можливо, стресову подію не можна змінити, але можна подумати про своє ставлення до неї.
Серед рекомендацій психологів із цього приводу:
- Ухвалюйте зміни, це частина життя. Якісь цілі можуть стати недосяжними через зміни у житті. Якщо прийняти це, то легше буде фокусуватися на нових цілях.
- Намагайтеся не дивитись у майбутнє з відчуттям безнадійності. Це може бути складно, але оптимізм сам собою здатний надавати сили.
- Навчайтеся на своєму минулому. Згадуйте, що допомагало вам у минулі лихоліття. Нагадуйте собі, що раніше вам уже вдавалося впоратися із труднощами.
- Зверніться за допомогою
Використання лише власних ресурсів має бути пріоритетом, коли йдеться про психічне здоров’я. Якщо не вистачає сил, щоб упоратися із ситуацією, зверніться до професіоналів — психологів.