Коли потрібно звернутися до лікаря?
За словами лікаря-психотерапевта , до фахівця варто звернутися у тому випадку, якщо симптоми депресії тривають тривалий час – від місяця та більше. У тому числі коли нічого не болить, але хочеться плакати з приводу і накривають думки «як все набридло» і «коли все це скінчиться». Людина може погано усвідомлювати, що з нею щось не так, але кваліфікований лікар розбереться, що з вами відбувається.
Звертатися потрібно до психіатра чи лікаря-психотерапевта, тобто має медичну освіту та дозвіл на те, щоб виписувати рецептурні препарати. Можна почати з відвідування грамотного терапевта, який сам визначить, якого фахівця краще направити.
«Дуже часто люди вважають, що звертатися до лікаря потрібно лише нестерпним болем, очевидним лихом чи захворюванням. Тому з нездужанням чи психологічним дискомфортом вважають за краще справлятися самі, без медичної допомоги. Однак до стоматолога ми ходимо на профілактичний огляд мінімум раз на рік і звертаємося навіть з невеликим дискомфортом, не чекаючи болю. Повірте, до психіатра теж можна і потрібно звертатися, якщо вас щось непокоїть: поганий сон, зник апетит, все дратує і не тішить».
Як лікувати сезонний афективний розлад
Глянцеві журнали пропонують справлятися з осінньою нудьгою за допомогою прогулянок з фотосесіями, котиків та улюблених фільмів. Якщо у вас дійсно САР, а не поганий настрій, все це може бути лише приємним доповненням до лікування, не більше. Призначити лікування може тільки лікар після того, як збере ваш докладний анамнез і визначить характер та тяжкість симптомів. У серйозних випадках може знадобитися комбінація різних методів лікування.
Світлотерапія або лікування світлом
У зарубіжних рекомендаціях цей метод лікування є терапією першої лінії при сезонному афективному розладі, хоча дані щодо її ефективності поки що суперечливі. Все досить просто: пацієнтові прописують щоденне перебування під лампами сонячного світла, іноді у стаціонарі. Зазвичай цей метод лікування застосовується при легких та помірних формах САР та спрямований на зменшення симптомів.
Але є важливий нюанс: цей метод фізіотерапії практично не застосовується для амбулаторного лікування, і навіть у приватних клініках кабінет світлотерапії – це велика рідкість, і вартість процедури вас неприємно здивує. Але є й інший варіант: придбати лампу, що імітує сонячне світло. Цей гаджет можна ставити на робочий стіл, і навіть якщо за вікном темрява та холод, для вашого мозку буде створено ілюзію сонячного дня. Є навіть спеціальні будильники, які висвітлюють кімнату імітацією сонячного світла у міру пробудження. Вартість та якість таких ламп залежить від виробника, але це хороші інвестиції у своє здоров’я.
Антидепресанти
Якщо у вас є важка форма сезонного афективного розладу, лікар може рекомендувати антидепресанти. У таких випадках препарат рекомендується розпочати приймати перед початком зими до появи симптомів та закінчити лікування навесні.
Для лікування САР зазвичай застосовують антидепресанти з групи селективних інгібіторів зворотного захоплення серотоніну. Вони підвищують рівень серотоніну, що сприяє нормалізації настрою.
Якщо вам запропонували приймати антидепресанти, слід зважати на кілька важливих нюансів:
- ці ліки мають накопичувальний ефект і для досягнення найкращого результату може знадобитися 4-6 тижнів;
- деякі антидепресанти мають серйозні побічні ефекти, у тому числі на тлі взаємодії з іншими препаратами, і ви повинні обов’язково поінформувати свого лікаря про свої захворювання та показання;
- антидепресанти в жодному разі не можна різко кидати, інакше на вас чекає синдром відміни — дуже неприємний, а іноді небезпечний для життя стан. Препарат відміняють поступовим зниженням дозування під контролем лікаря;
- ці ліки не поєднуються з алкоголем, тому від глінтвейну та інших спиртовмісних напоїв для підняття настрою доведеться тимчасово відмовитися.
У жодному разі не займайтеся самолікуванням антидепресантами, навіть якщо вашому другу вони допомогли і в нього залишилася одна-дві пачки. Ці препарати не просто так продаються за рецептом – підібрати його може лікар. Якщо «призначити» собі такі ліки самостійно, наслідки можуть бути обтяжливими, аж до екстреної госпіталізації .
Прогулянки, спорт, правильне харчування
Всі ці складові здорового способу життя не позбавлять вас «осіннього блюзу», але допоможуть зменшити симптоми та шкоду для здоров’я від багатогодинного лежання перед телевізором.
Для підняття тонусу фахівці радять :
- отримувати якнайбільше природного сонячного світла, тому навіть коротка прогулянка в обідній час буде корисною;
- по можливості організувати своє робоче місце біля вікна;
- якнайбільше приділяти часу фізичним вправам, особливо при денному світлі на повітрі;
- збалансувати свій раціон, є більше фруктів та овочів.
Шизофренія, депресія, біполярні розлади трапляються не тільки у персонажів серіалів, але можуть бути особисто у вас і ваших близьких.