За прогнозами експертів, цієї зими на нас чекає епідемія грипу, що запізнилася через антиковідні заходи. Багато хто з нас «діагностує» собі це захворювання самостійно, і нерідко помилково. Розбираємось, які симптоми вказують на те, що у вас саме грип.
Як відрізнити грип від «звичайного» ГРВІ?
Грип – це гостра респіраторна інфекція, що викликається вірусами грипу, які циркулюють у всьому світі. Усього існує чотири типи грипу: A, B, C та D. Сезонні епідемії викликають типи А та В. За оцінками ВООЗ, щорічні спалахи захворюваності призводять до 3-5 мільйонів випадків тяжкого перебігу хвороби, помирають до 650 тисяч пацієнтів. У розвинених країнах більшість випадків смерті від грипу трапляються серед людей похилого віку: від 65 років і старше.
ЧИМ ВІДРІЗНЯЄТЬСЯ ГРИП ВІД ІНШИХ ГРВІ?
Практично всі захворювання, які позначають застудою, викликані різними вірусами. Їх більше двохсот – риновіруси, аденовіруси і навіть сезонні коронавіруси (не плутати з SARS-CoV-2).
Серед гострих респіраторних інфекцій грип стоїть окремо, оскільки він має більш важкі симптоми і становить серйозну небезпеку для пацієнтів із груп ризику: людей похилого віку, пацієнтів з ослабленим імунітетом, вагітних жінок і дітей.
СИМПТОМИ ГРИПУ МАЙЖЕ ЯК ЗАСТУДА, АЛЕ Є НЮАНСИ
Головна відмінність грипу від інших респіраторних інфекцій у тому, що його ознаки виникають раптово та буквально «накривають» із головою. Якщо при звичайній застуді все починається з легкого нездужання, а потім з’являються інші симптоми наростання, то при грипі все не так. Ще годину тому ви відчували себе здоровою людиною, і раптом ви буквально валитеся з ніг.
Грип також може проявлятися такими симптомами :
- висока температура;
- сильні м’язові болі;
- озноб;
- біль в горлі;
- кашель;
- головний біль;
- втома та сильна слабкість;
Грип найбільш болісний перші 3-4 дні, потім симптоми поступово слабшають. У більшості здорових людей грип проходить через 7-10 днів, але для повного одужання може знадобитися 1-2 тижні.
ЯК ДІАГНОСТУЮТЬ ГРИП?
Зазвичай лікарі визначають грип за клінічними симптомами, оскільки їх цілком достатньо, щоб поставити точний діагноз. Крім того, має значення сезонність: пік захворюваності на грип припадає на пізню осінь та зиму, а навесні йде на спад.
Оскільки віруси грипу циркулюють цілий рік, підхопити їх можна й у розпал літа. У періоди низької активності грипу інші респіраторні інфекції іноді виявляються як грипоподібне захворювання, що може ускладнити діагностику. У таких випадках лікар може призначити лабораторний тест, але в клінічній практиці до цього вдаються рідко.
В аптечних мережах представлений досить великий вибір експрес-тестів на визначення вірусів грипу, але, на жаль, їхня точність залишає бажати кращого.
ЯК ЛІКУВАТИ ГРИП?
Взагалі здоровій людині потрібне тільки підтримуюче і симптоматичне лікування: постільний режим, рясне питво, жарознижувальне і знеболювальне.
Проте противірусні препарати справді можуть знадобитися пацієнтам із високим ризиком ускладнень. ВООЗ та FDA рекомендують таким хворим інгібітори нейрамінідази (наприклад, озельтамівір, він же Таміфлю).
Важливо!
Усі циркулюючі віруси грипу стійкі до противірусних препаратів класу адамантанів (наприклад, ремантадин), тому приймати їх марно. Також при грипі не рекомендуються антибіотики, оскільки вони вбивають лише бактерії та неефективні щодо вірусних інфекцій. Лікар може призначити антибіотики лише у разі приєднання бактеріальної інфекції.
ЯК ЗАХИСТИТИСЬ ВІД ГРИПУ?
Окрім підтримки здорового способу життя — більше свіжого повітря, регулярна фізична активність, збалансоване харчування — захистити від грипу допоможуть усі заходи, які стали актуальними під час пандемії COVID-19. Маски, часто мити руки і триматися подалі від кашляючих, все просто.
Але найнадійніший спосіб уникнути захворювання – це щеплення. Вакцина від грипу як і будь-які інші не захищає від зараження на 100%, але значно знижує ризик тяжкого перебігу захворювання та смерті. За останніми даними , якщо щеплена доросла людина все-таки хворіє і потрапляє до лікарні з приводу грипу, у неї на 26% нижча ймовірність лікування у відділенні інтенсивної терапії та на 31% — ризик смерті. Крім того, такі пацієнти одужують швидше.