Ще в недавньому минулому питання вибору матраца практично не було: крім пружинних та поролонових, інших і не було. Зараз є багато варіантів і дуже важливо купити матрац, який забезпечить вам якість сну на довгі роки.
М’який чи жорсткіший? Розбираємось, як вибрати матрац
Почнемо з того, які функції має виконувати матрац, на якому ви спите щодня:
- Він має рівномірно підтримувати хребет. Тобто без «провалів» і пружин, що випирають. Тільки так ви можете розслабитися та прийняти зручне становище.
- Матрац повинен відповідати вашій вазі та росту. Згадайте, як некомфортно ви почуваєтеся щоразу, коли уві сні вам доводиться підтискати коліна. Крім того, для людей із великою масою тіла деякі матраци можуть не підходити.
- Матрац повинен зберігати свою свіжість протягом усього терміну використання. Він повинен добре вентилюватись, не нагріватися, його склад не повинен сприяти розведенню «зоопарку».
- Матеріали, з яких виготовлений матрац, не повинні бути токсичними. Ви повинні отримувати від свого спального місця лише комфорт та користь для здоров’я, а не шкоду.
Спектр наслідків впливу ЛОС широкий: від алергії, подразнення дихальних шляхів до ендокринних порушень і раку. Так, дослідження 2013 року, проведене у Каліфорнії, показало, що антипірени в крові матері негативно вплинули на розвиток плода, що призвело до зниження розумових здібностей у народжених дітей шкільного та дошкільного віку.
Які бувають типи матраців?
Якщо ви зайдете на сайт якогось магазину з продажу матраців, від багатства асортименту може закрутитися голова. Краще заздалегідь розібратися в цьому питанні, тому що різні варіанти мають свої переваги і мінуси.
- Пружинний
Так, старий добрий пружинний матрац ще не пішов у минуле, і якщо якісно виконаний, то може бути добрим рішенням. Зокрема, на пружинній основі виробляють іноді ортопедичні матраци. Що особливо важливо, сучасні моделі не починають через якийсь час зрадливо скрипіти, оскільки замість блоків безперервного плетіння вони оснащені системою блоків незалежних пружин.
- Безпружинні з різними наповнювачами
Ці матраци не мають системи пружинних блоків і створені на основі різних наповнювачів – пінополіуретан, прогумованих кокосових волокон, монолітна латексна плита або шари різних видів наповнювачів.
Такі матраци мають великий попит, у тому числі за рахунок того, що вони мають високу або середню жорсткість і підходять людям з болями в спині та дітям, оскільки у них хребет ще формується. Але є важливий нюанс: деякі матеріали можуть бути токсичними, тобто містити леткі органічні сполуки. Кирило Маслієв радить з великою обережністю вибирати матраци, що мають у своїй конструкції:
- Поліуретанова піна. Виготовляється із продуктів нафтохімії, виділяє багато ЛОС.
- «Органічна» піна. Виготовляється з касторової та соєвої олії разом із продуктами нафтохімії, виділяє ЛОС не менше, ніж поліуретан.
- Пінополіуретанова піна. На основі цього матеріалу виробляють багато матраців, у тому числі з ефектом пам’яті, які приймають контури тіла сплячого, а потім повертається у вихідну форму. У деяких виробах з пінополіуретанів може бути мінімальний рівень ЛОС, тому дуже важливо вивчати склад.
- Синтетичний латекс. Теж виробляється на нафтовій основі та його часто видають за натуральний.
- А ось натуральний латекс, отриманий із соку каучукового дерева – це добрий вибір. Він дуже стійкий до плісняви та пилових кліщів, довговічний у використанні. Зрозуміло, матраци із цього матеріалу коштують недешево.
Спектр наслідків впливу ЛОС широкий: від алергії, подразнення дихальних шляхів до ендокринних порушень і раку. Так, дослідження 2013 року, проведене у Каліфорнії, показало, що антипірени в крові матері негативно вплинули на розвиток плода, що призвело до зниження розумових здібностей у народжених дітей шкільного та дошкільного віку.
- Вакуумні
Ті самі матраци, які в популярних мережевих магазинах меблів та товарів загального споживання продаються у вигляді щільно скручених рулонів. Їх дуже легко транспортувати, вони досить довговічні, забезпечують необхідний підтримуючий ефект. Але проблема в екологічності та безпеці виробу: вони виробляються на основі пінополіуретану.
- Ортопедичні
Цей вид матраців є одним із найбільш затребуваних, і хоча він виробляється і на пружинній основі, і на латексній, його варто виділити окремо. Основна відмінність ортопедичних матраців від інших у тому, що вони спеціально створені для підтримки хребта у витягнутому положенні.
Загалом, це універсальний матрац для дорослих та дітей. Так, коштує значно дорожче за інших, але його ціна виправдана.
Як правильно вибрати матрац?
Є кілька золотих правил вибору матраца, які варто дотримуватися , якщо ви хочете створити собі та своїм близьким зручне спальне місце.
- Сходіть у магазин, де продаються матраци та протестуйте кілька варіантів. Обов’язково полежіть на ньому щонайменше 10-15 хвилин, щоб по-справжньому оцінити зручність.
- Лайфхак: якщо вам сподобався матрац в готелі, спробуйте підібрати аналог або навіть спитати персонал, який вид вони використовують. Готельні матраци підбираються досить ретельно і, як правило, дуже зручні .
- Ніколи не замовляйте матрац в інтернеті без тест-драйву. Навіть якщо у нього чудові відгуки. Те, що підійшло іншим, може вам не підійти. Враховуйте свою вагу та положення під час сну, щоб звузити діапазон.
- Якщо у вас проблеми зі спиною, краще проконсультуватися зі своїм лікарем. Наприклад, при сколіозі та остеохондрозі рекомендуються жорсткі матраци. Але якщо у вас є хронічний біль, важливо враховувати різні нюанси, які може підказати фахівець.
Вибирайте матрац відповідно до свого росту і ваги. Людям з нормальною масою тіл і без обмежень здоров’я більш вільні у своєму виборі, але якщо у вас високий ІМТ, обов’язково зверніть увагу на те, яку жорсткість має виріб.