Маски теж потрібні
Масовий режим сьогодні навряд чи піддається критиці з боку медиків та наукової спільноти. Необхідність та ефективність масок для профілактики інфекції одноголосно підтримують наші експерти, а також їхні американські та британські колеги.
- Ось кілька правил носіння масок, які незайвим буде нагадати.
- Маски рекомендовані всім, навіть людям з астмою та ХОЗЛ, а також дітям старше п’яти років .
- Маски заважають розповсюджувати вірус безсимптомним вірусоносіям.
- Для звичайного життя поза медичним закладом годяться тканинні чи прості хірургічні маски.
- Маску не варто чіпати руками і треба міняти кожні дві-три години або в міру її зволоження.
- Вакцинованим від COVID-19 не треба поспішати відмовлятися від масок: так менший ризик поширити вірус і більше ймовірності захиститися від дельта-штаму.
Соціальна дистанція
Британські вчені на прикладі поширення нового коронавірусу SARS-CoV-2 з’ясували , що ризик підхопити інфекцію на вулиці надзвичайно малий. Однак ситуація змінюється, якщо порушена та сама «соціальна дистанція». Небезпечним вважається надто близький або тривалий контакт.
- Ризик посилюється, якщо люди навколо активно пересуваються та розмовляють.
- Діалог віч-на-віч або контакт шкіри.
- Перебування поряд на відстані до метра протягом 1 хвилини.
- Перебування поряд на відстані до двох метрів протягом 15 хвилин.
Американські центри з контролю та профілактики захворювань пропонують вважати безпечною для спілкування відстань близько 1 метра 80 см. Ця відстань приблизно дорівнює двом витягнутим рукам.
Якщо таку дистанцію важко ще витримати на вулиці, вдома це завдання здається нездійсненним. Тим не менш, оптимістичні американці наполягають на такій же дистанції між хворою людиною та її домашніми.
Коли оптимізм йде врозріз з реаліями, варто хоча б пам’ятати про гігієну рук і бар’єрні способи захисту від вірусів. Ті ж маски допоможуть знизити вірусне навантаження на здорових членів сім’ї.
ЗОЖ: зміцнюємося зсередини
Які б запобіжні заходи ми не вживали, головну роль у боротьбі з застудами, грипом і «короною» грає імунітет. Правило просте: щоб бути здоровим, треба здорово жити. Тим більше принципи ЗОЖ для дорослих відомі і прості.
- П’ять порцій овочів та фруктів на день. Одна порція – це невеликий фрукт, жменя ягід або пара-трійка ложок тушкованих овочів.
- Достатній питний режим: 1.5-2.5 літри за відсутності протипоказань.
- Фізичне навантаження не менше 150 хвилин на тиждень: аеробні та силові вправи або хоча б прогулянки та активна робота по дому.
- Сон 7-8 годин, незалежно від віку.
- Своєчасна вакцинація від грипу та COVID-19.