Вірус та людина: як створити бар’єр

Нежить, температура, лікарняний — не треба бути провидцем, щоб спрогнозувати, як ви проведете хоча б частину холодного сезону. Американські центри з контролю та профілактики захворювань (CDC) вказують, що кожен із нас щорічно близько місяця свого життя витрачає на боротьбу із застудами. Що це — вирок чи є шанс проскочити цю статистику? Розберемося разом.

Вірус та людина: як створити бар’єр. Чи можна скоротити час лікування застуди?

Якщо вже ви застудилися, то — лікуватись не лікуватись — час лікарняного займе приблизно тиждень. Справа в тому, що специфічних ліків від гострих респіраторних захворювань немає. З 200 мікробів, які можуть спричинити симптоми гострих респіраторних вірусних інфекцій (ГРВІ), медицина знає підхід тільки до вірусу грипу і застереження.

Як допомогти імунітету?

Найпростіший спосіб допомогти імунітету – створити перешкоду між інфекцією та організмом. Дозозалежний ефект працює для більшості вірусів: щоб захворіти потрібно отримати певну кількість вірусів. З одного боку, це означає, що ймовірність заразитися від перехожого, що випадково чхнув, нижче, ніж якби захворів хтось із домашніх. З іншого боку, кількість таких «прохідних» контактів може набратися до критичної маси і зустрічайте застуду.

Ліки з бар’єрною функцією рекомендує МОЗ як один із способів профілактики COVID-19. Ці препарати діють локально – на шкірі та слизових – і заважають мікробам проникнути в організм людини. Такий бар’єр, наприклад, створюють назальні краплі на основі октенідину дигідрохлориду, гідроксиетилцелюлози та декспантенолу.

Є теорія, що коли повітря стає сухішим і холоднішим — восени та взимку — епітелій носа та назальний слиз охолоджуються та знижують свої захисні властивості. Ймовірно, якщо підтримувати фізіологічний мікроклімат верхніх дихальних шляхів, то місцевий імунітет стане міцнішим.

Крім лікарських препаратів, що діють на слизових, для боротьби з вірусами та бактеріями використовують шкірні антисептики. Такі засоби можуть бути у формі гелю чи спрею. Якщо ці речовини використовують для обробки неживих поверхонь, наприклад телефону або дверних ручок, вони називаються дезінфектантами. З моменту появи нового коронавірусу наукова спільнота впритул стала вивчати, наскільки ефективними є антисептики та дезінфектанти у боротьбі з COVID-19. Незважаючи на те, що однозначної думки ще не склалося, застосування місцевих антисептиків скоріше вітається.