Задаючи собі це питання, насамперед варто подумати про те, як вирощувалося, оброблялося, транспортувалося та зберігалося те, що ви їсте. Особливо це актуально для горіхів, кураги та фініків, що продаються на вагу. Запаковані снеки теж не завжди вселяють довіру, навіть якщо мають маркування «готово до вживання». З іншого боку, ідея замочувати горіхи зазвичай не пов’язана зі страхом з’їсти щось брудне, а продиктована бажанням зробити їх кориснішими. Розбираємося, чи варто заводити таку звичку і чи так важливо сухі горіхи або вологі.
Чи можна їсти горіхи та сухофрукти прямо з упаковки. Наскільки брудними можуть бути горіхи та сухофрукти?
Незважаючи на те, що висушування фруктів спрямоване саме на запобігання розвитку в них мікробів, на шляху від плантації до прилавка сухофрукти (як і горіхи) стикаються з масою можливостей стати тимчасовим притулком для різних бактерій . Але навіть якщо не брати це до уваги, їх не завжди можна назвати чистими та повністю натуральними.
Для того, щоб мінімізувати відсоток псування, сухофрукти та горіхи нерідко обробляють діоксидом сірки (добавка Е220) або солями сірчистої кислоти. Цей же консервант використовують під час виробництва вин. Він дозволяє зберігати куразі, чорносливу та родзинки колір і не дає їм псуватися раніше часу, уберігаючи від контамінації бактеріями та грибами. Діоксид сірки має гранично допустиму концентрацію (ГДК) — до 2 г на кг для сухофруктів.
Це означає, що для нього встановлено безпечну добову дозу споживання. ГДК враховує її так, щоб людина навіть за бажання не змогла отруїтися консервантом у складі продукту. Тим не менш, Е220 залишається алергеном, а також може викликати реакцію у людей із бронхіальною астмою. Ще одне джерело забруднення фруктів з горіхами – це обробка сільськогосподарських культур пестицидами
Крім того, у неякісних сухофруктах та горіхах можна знайти:
- плісняву,
- живих і мертвих комах,
- екскременти гризунів,
- сторонні рослинні домішки (стебла, шматочки шкаралупи, кісточки, волокна, шкірку)
Чи потрібно їх мити?
Великі постачальники горіхів і сухофруктів, що їх фасують в індивідуальні упаковки, як правило, ретельно стежать за безпекою своєї продукції. Отримати кишкову інфекцію або отруїтися пестицидами після перекушування такими горіхами практично неможливо. Сухофрукти чи горіхи, куплені на ринку на вагу, краще помити перед вживанням — зайвим це не буде. Єдиними аргументами проти можуть стати зміна їх органолептичних властивостей та обмеження терміну придатності – після миття їх слід з’їсти одразу.
Як мити?
Щоб помити горіхи чи курагу, достатньо миски чи дуршлагу та теплої води з-під крана. Зайва тривожність із приводу забрудненості продуктів харчування може викликати бажання скористатися для їхнього очищення милом або засобом для миття посуду. Робити це в жодному разі не можна : залишки засобів для чищення можуть викликати отруєння або завдати значної шкоди організму. Якщо у вас виникло бажання помити горіхи ретельніше, можна використовувати слабкий розчин оцту – він має прекрасні антимікробні властивості і може допомогти знизити кількість пестицидів, що потрапляють в їжу.
Навіщо люди замочують горіхи
Деякі дієтологи радять перед їжею замочувати горіхи у чистій холодній воді. Вважається, що це збільшує їхню поживну цінність, а також дозволяє горіхам краще розкрити свої смакові якості. Справа тут у фітатах, які містяться в горіхах і теоретично можуть перешкоджати засвоєнню деяких вітамінів, білків, а також магнію, цинку, фосфору та кальцію. Замочування активізує рослинну фітазу, частина фітинової кислоти з горіхів деградує завдяки ферментації, що зрештою допомагає організму краще засвоювати їх.
Підхід цей, хоч і має під собою основу, досить спірний. Є дослідження, які говорять про те, що продукти, багаті на фітати, у довгостроковій перспективі знижують ризик остеопорозу. Фітинова кислота також може перешкоджати розвитку деяких видів раку. Крім того, людина сама здатна справлятися з ферментуванням фітатів за допомогою власних фітаз, особливо якщо раціон багатий на продукти, які її містять — злаками та бобовими.
А що робити з фініками?
З фініками слід дотримуватися тих самих принципів, що з іншими сухофруктами. Мити їх перед вживанням під проточною водою рекомендують виробники. Це допоможе позбутися пилу та мікробів, занесених у процесі обробки та упаковки. Виняток становлять ті фініки, на пакетах із якими стоїть позначка “готові до вживання”.
Хороші фініки, не вкриті цукром, виглядають сухими. Вони матові, шкірка у них не пошкоджена, а солодка м’якоть і трохи волога.