Навіть найбільш довгоочікувана вагітність може бути затьмарена болем у спині та в попереку. Ці відчуття виникають на різних термінах, але частіше проблеми починають турбувати у третьому триместрі, коли животик уже добре видно, а плід активно набирає вагу.
Боліти спина при вагітності – як не пропустити небезпечний стан
Кожна друга жінка під час вагітності відчуває біль чи дискомфорт у спині. Ці відчуття можуть заважати їй займатися повсякденними справами, нормально висипатись. У майбутньої мами може порушитися психоемоційний стан та сексуальна активність. Чверть жінок вже на ранніх термінах вагітності не може працювати через болі у спині різного походження
Типові види болю у спині
Хоча неприємні відчуття у спині – не рідкість під час вагітності, треба пам’ятати, що за будь-якого дискомфорту в першу чергу слід звернутися до лікаря. Тільки фахівець розбереться у справжніх причинах болю та призначить адекватне лікування.
Розглянемо основні причини болю у спині, які пов’язані з важкими станами і досить легко коригуються.
У багатьох жінок, починаючи з другої половини вагітності, швидко втомлюються м’язи спини . Через це майбутнім мамам часто доводиться лягати на ліжко або диван, щоб відпочити і прийти до тями. Чим серйозніший термін вагітності, чим більша дитина і, відповідно, живіт, тим сильніші неприємні відчуття. Такий біль носить ниючий характер і посилюється до вечора, просто тому, що за день м’язи сильно перенапружуються.
Ще один варіант типового болю в спині при вагітності – коли жінка довго сидить або лежить в одній позі . При цьому також виникає перевтома м’язів, що провокує їхній спазм і судомні скорочення. Біль у разі виникає раптово і носить різкий, пульсуючий характер.
У вагітних з діагностованим остеохондрозом або міжхребцевими грижами біль зазвичай виникає в момент різкої зміни положення тіла , наприклад, при виході з машини або підйомі з ліжка. Це відбувається через защемлення нервових корінців у хребті. Такі болі різкі, сильні, нерідко віддають у сідниці чи ноги.
Біль, що вимагає термінового звернення до лікаря
Переймоподібний біль унизу живота і попереку , особливо якщо він супроводжується кров’янистими виділеннями, відчуттям розпирання у піхву – тривожна ознака, що вимагає негайного звернення до фахівця. Це може бути початком мимовільного викидня або передчасних пологів.
При гестаційному пієлонефриті гострий біль у попереку супроводжуватиметься:
- підвищенням температури тіла,
- ознобами,
- нудотою, блюванням,
- відсутністю апетиту,
- вираженою загальною слабкістю,
- сильним головним болем.
Біль у попереку при нирковій коліці різкий і нестерпний. Вона віддає в промежину чи ноги. Часто супроводжується сильною нудотою, повторним блюванням. При проходженні камінь своїми гострими краями травмує стінки сечоводу і сечі з’являється домішка крові. Зазвичай вона незначна і визначається лише за лабораторного дослідження — мікрогематурії.
При загостренні хронічного холециститу у жінки з’являється відчуття тяжкості у правому підребер’ї та болючість у ділянці нирок. У роті відчувається гіркий присмак, нерідко виникають відрижка повітрям, нудота та блювання. У деяких випадках спостерігається підвищення температури тіла.
Для панкреатиту характерні оперізуючі болі в ділянці нирок і підребер’я, а також:
- втрата апетиту,
- нудота блювота,
- здуття живота,
- рідкий стілець.
Вагітній жінці варто дотримуватися збалансованої дієти, тому що напад холециститу та панкреатиту може бути спровокований вживанням жирної та гострої їжі.
Рентгенологічні методи дослідження, у тому числі комп’ютерну томографію, під час вагітності використовують рідко. Вони пов’язані з іонізуючим опроміненням і можуть спричинити порушення розвитку плода.
Як полегшити біль у спині при вагітності
Полегшити біль вагітним допомагають помірні фізичні вправи. Однак приступати до занять можна лише після огляду та дозволу лікаря, який правильно визначить допустимий рівень навантаження.
Крім того, існують певні заходи профілактики, які включають:
- Носіння допологового бандажу та ортопедичних устілок. Вони сприяють зменшенню больових відчуттів, збільшенню фізичної активності, покращенню психоемоційного стану.
- Не надто швидкий набір ваги.
- Використання спеціальних подушок для вагітних та ортопедичних матраців.
- Своєчасне спорожнення сечового міхура та кишечника. Вагітним часто хочеться в туалет, тому що дитина тисне на сечовий міхур, і стримувати позиви довго не слід. Це може стати причиною висхідної інфекції сечовивідних шляхів, розвитку пієлонефриту.
Про будь-яких больових відчуттях, навіть незначних, необхідно повідомити лікаря. Спроби самостійно впоратися з проблемою можуть нанести серйозну шкоду самій жінці, так і її майбутній дитині.