Як відновити пам’ять та концентрацію уваги після COVID-19

«Туман» у голові важко згадати імена та назви, складно сконцентруватися навіть на найпростішому завданні — з цими симптомами зіткнулися десятки мільйонів людей після перенесеного COVID-19. Розбираємось, чому такі наслідки можуть торкнутися навіть молодих та здорових і як із цим справлятися.

Як відновити пам’ять та концентрацію уваги після COVID-19

Як коронавірус впливає на мозок? Механізм впливу коронавірусу на мозок та нервову систему людини досі залишається предметом ретельного вивчення у всьому світі. Ще в 2020 році вчений-вірусолог Російської академії наук Фелікс Єршов заявив про те, що SARS-Cov-2 може призводити до відмирання цілих ділянок мозку, як віруси грипу та герпесу. Нейрофізіологи з Великобританії вважають, що вірус використовує нюхові рецептори в слизовій оболонці носа як “воріт”, через які він потрапляє в мозок і поширюється в нервовій системі.

Шведські неврологи з’ясували, що SARS-Cov-2 впливає на мозок та нервову систему зовсім не так, як інші віруси. Дослідники вивчили зразки спинномозкової рідини пацієнтів із COVID-19, у яких спостерігалося порушення когнітивних функцій, та виявили помітне підвищення запальних маркерів, що свідчать про активацію імунних клітин головного мозку. Але при цьому вчені не виявили маркерів, характерних для вірусного ураження центральної нервової системи.

Хто в групі ризику з неврологічними ускладненнями після COVID-19?

За оцінками фахівців, до 82% госпіталізованих пацієнтів мали мінімум один неврологічний симптом. Однак ці наслідки можуть торкнутися і людей, які перенесли коронавірус без ускладнень — так, близько третини пацієнтів у США після легкого перебігу захворювання повідомили про зниження якості життя, стомлюваність, погіршення пам’яті, труднощі з концентрацією уваги. Хто потенційно входить до групи ризику через неврологічне ускладнення після коронавірусу і чи можна їх запобігти, досі невідомо.