Необов’язково бути завзятим гравцем у футбол або любителем вуличних бійок, щоб позбутися зуба. Вибити або розколоти його може будь-який сильний удар тупим предметом і від цього ніхто не застрахований. Давайте розберемося, як діяти в цьому випадку. А діяти треба негайно.
Пробіл у роті: що робити, втративши зуб?
Пам’ятайте, що вибитий або зуб, що випав, не можна врятувати в двох випадках:
- Якщо це молочний зуб у дитини . Отже, якщо він випав у результаті травми або сам по собі, все, що можна зробити, — це заспокоїтися та віддати його Зубній феї. Краще нічого не їсти протягом години і не пити гаряче, а наступні кілька днів не жувати тим боком, який «втратив» зуб.
- Якщо зуб був зруйнований пародонтитом або іншим захворюванням ротової порожнини . У цьому випадку необхідно відвідати стоматолога, щоб він видалив можливі частки, що залишилися, зуби, обробив ясна і призначив лікування. А в майбутньому важливо відвідувати лікаря якнайчастіше, щоб уникнути подібних інцидентів.
Здоровий зуб, що випав у результаті нещасного випадку, можна врятувати з ймовірністю 90%, вважають стоматологи.
Не втрачаємо жодної хвилини: ваші дії при втраті зуба
Спочатку розглянемо варіант “лайт”: після удару зуб не випав повністю, а розколовся. Необхідно по можливості зібрати всі уламки і якнайшвидше віднести їх до стоматолога для реконструкції. Якщо лікар не зможе його повністю зібрати, то питання буде вирішено за допомогою спеціальних матеріалів.
Інша річ, якщо зуб випав цілком, разом із коренем. Негайно зателефонуйте до найближчої стоматології та попередьте про свій швидкий візит. У деяких державних та комерційних клініках є цілодобовий прийом для екстрених випадків.
У жодному разі не чіпайте коріння зуба. У ньому знаходяться так звані періодонтальні зв’язки, необхідні загоєнню. Тримайте зуб тільки за область жувальної поверхні – тобто покриту емаллю зовнішню частину.
Якщо зуб забруднений, швидко промийте його в холодній проточній воді протягом 10 секунд . А ще краще – «прополощіть» у роті власною слиною. Але не тріть його і не використовуйте мило або інші засоби для чищення!
Постарайтеся акуратно вставити зуб назад у лунку ясен. Вийшло? Тепер візьміть шматок чистої тканини та обережно прикусіть її. Тримайте щоку на пошкодженій стороні, поки не дістанетеся до лікаря.
Однак якщо зуб випав у дитини молодшого віку, краще не вставляти зуб у лунку — є ризик , що вона його випадково проковтне.
Якщо не вдається вставити зуб назад, покладіть його в ємність з молоком і віднесіть стоматологу . Чому не у воду? Молоко має необхідний pH-баланс для збереження зуба у «живому» стані. На випадок, якщо немає молока, підійде також власна слина – поплюйте рясніші в ємність або попросіть зробити це дитину, якщо зуб випав у неї.
Рахунок на хвилини: скільки у вас часу у запасі
Стоматологи кажуть , що якщо зуб правильно вставлений у лунку протягом 5 хвилин після втрати, з ймовірністю він приживеться і все буде добре. Шанси на «виживання» досить великі, коли зуб поміщається назад у проміжку між 5 і 60 хвилинами, і до візиту до лікаря зберігався належним чином, тобто в молоці чи слині.
Але якщо минуло більше години, ймовірність успішного відновлення різко знижується.
Що зробить лікар?
Якщо вам вдалося швидко помістити зуб назад, лікар просто переконається в його правильній установці і при необхідності перемістить. Вам буде рекомендовано протягом 10-20 днів бути обережним, не жувати цим зубом і не піддавати його будь-якому тиску – саме стільки часу займе повне загоєння.
Принесений зуб лікар очистить за допомогою необхідних засобів і вставить його назад. Потрібне шинування – встановлення спеціальної шини для підтримки зуба. Її видалять приблизно через два тижні.
Але якщо зуб не вижив, фахівець тільки очистити лунку та направити на протезування. У цьому випадку вам доведеться мати новий зуб.