Медитація може уповільнити старіння мозку

Йонге Міньюр Рінпоче (ЙМР) – широко відомий практик і вчитель медитації. Він почав медитувати у віці 9 років і проводить за цим заняттям більшу частину часу. Багато років тому чернець погодився періодично проходити функціональну магнітно-резонансну томографію, щоб популяризувати медитацію. Дослідження почалося, коли йому було 27 років, і за 14 років вчені провели МРТ його мозку чотири рази. Його дані порівнювали більш ніж із сотнею знімків головного мозку його однолітків.

Виявилося, що у ЙМР мозок старіє повільніше, ніж у учасників із групи контролю. У віці 41 року його мозок відповідав параметрам 33 років. Вчені зазначили, що ця відмінність не була обумовлена винятковою «молодістю» якоїсь окремої структури мозку: сіра речовина була змінена дифузно.

Зменшує симптоми посттравматичного розладу

Техніку трансцендентальної медитації створив Махаріш Махеш Йоги, засновник неоіндуїстського релігійного руху, і її користь для психічного здоров’я вивчають багато років. Дослідження проведене серед 40 ветеранів збройних сил фінансував знаменитий режисер Девід Лінч, який багато років практикує цей вид медитації.

Добровольців розподілили на дві групи, одна з яких отримувала стандартне лікування від ПТСР, а друга практикувала трансцендентальну медитацію. Ветерани мали пройти 16 годинних сеансів медитації протягом 12 тижнів. Через три місяці вчені виявили, що у половини медитирующих ветеранів симптоми ПТСР практично зійшли нанівець, тоді як у контрольній групі схожий ефект був лише у 10% учасників. Крім того, у всіх ветеранів, які практикують трансцендентальну медитацію, зменшились ознаки депресії, тривожності, покращала якість сну.