Робота цього органу не припиняється ні на хвилину, більше того, уві сні мозок ще активніший, ніж під час неспання. Поки ми спимо, мозок може приймати рішення , вибудовувати асоціативні зв’язки , навіть між незв’язаними між собою речами та явищами, тому нерідко найцінніші ідеї приходять уві сні або після пробудження. Менделєєв з деякою іронією ставився до легенди про те, що таблицю хімічних елементів побачив уві сні, але ніколи не спростовував її. Фізик-теоретик Нільс Бор запевняв, що створив планетарну модель побудови атомів під враженням від своїх сновидінь.
Для чого нам потрібно спати так довго щодня? Справа в тому, що під час дельта-фази сну мозок регулює та відновлює функції всіх органів. Відновлення всієї гормональної частини відбувається саме уві сні. Так що якщо вам хочеться поспати, тому що «мозок втомився», насправді втомився і потребує перезавантаження весь ваш організм.
Хочете схуднути? Перестаньте спати біля телевізора
Виявляється, звичка засинати біля телевізора не така вже нешкідлива і може бути фактором ризику набору зайвої ваги і навіть ожиріння.
В одному американському дослідженні оцінювали дані понад 43 тисячі жінок, які заповнювали анкети про стан свого здоров’я і серед іншого відповідали на питання, при якому освітленні вони сплять. Ті, хто повідомляв про сон у нічний час із включеним телевізором або з іншим джерелом світла, набирали не менше п’яти кілограмів ваги протягом п’яти років порівняно з тими, хто спав у темряві. Ризик ожиріння у них зростав на 30%.
Автори дослідження підкреслили, що таке збільшення у вазі не було пов’язане з «нічним дожором», тому що аналіз враховував такі фактори набору маси тіла, як дієта, фізичні вправи та тривалість сну.
Механізм цього феномену до кінця не відомий, але вчені припускають, що мова може йти про порушення вироблення гормонів сну та апетиту.
«Еволюційно ми маємо спати вночі, у темному місці. Це набагато важливіше, ніж багато хто представляє, з різних причин, пов’язаних зі здоров’ям», – повідомив автор дослідження Дейл Сандлер (Dale Sandler)
Занадто довгий сон «сигналить» про тяжкі захворювання
Згідно з найбільшим дослідженням , проведеним у 21 країні, ризик смерті від серцево-судинних хвороб вищий у людей, які сплять більше за добову норму. Головним відкриттям стало те, що у тих, хто регулярно спить більше 10 годин на добу, ймовірність інфаркту та інсульту вища на 41% порівняно зі сплячими шість-вісім годин. У тих, хто спав від восьмої до дев’ятої години, цей показник склав 17%.
Питання причинно-наслідкових зв’язків залишається відкритим: швидше за все, наявні захворювання збільшують необхідність уві сні, а не надлишок сну веде до хвороб.
Вчені виявили також підвищений ризик серед тих, хто має звичай спати вдень, не відчуваючи недосипання вночі. Вони зазначили, що денний сон може говорити про втому та стомлюваність, пов’язану з хворобливими станами, які згодом можуть виливатися у серйозні захворювання. Так що якщо ви помітили, що почали дуже багато спати, це привід уважно придивитися до свого здоров’я.