Марш у ліжко: 5 важливих фактів про користь здорового сну та небезпеку безсоння

Народна приказка «сон краще за будь-які ліки» куди ближче до істини, ніж може здатися. Розбираємось, чому нам усім так важливо добре висипатися.

Марш у ліжко: 5 важливих фактів про користь здорового сну та небезпеку безсоння

Далеко не всім треба спати 8 годин на день. За даними Національного фонду сну США (National Sleep Foundation), людині залежно від віку потрібна різна тривалість сну:

  • Вагітність та різні захворювання можуть збільшити щоденну потребу уві сні. Люди похилого віку сплять трохи менше і як правило, у них коротша фаза глибокого сну, який необхідний для відновлення організму.
  • З віком також збільшується ризик розладів сну, і в першу чергу інсомнії (безсоння). Відомо також, що люди старше 65 років більше схильні до психічних розладів, що виникають на тлі дефіциту сну.
  • Звичайно, бувають винятки: наприклад, Маргарет Тетчер було достатньо чотирьох годин, щоби повноцінно виспатися і керувати країною. Але це вроджена властивість і краще навіть не намагатися навчитися цього.

Недосип убиває. У буквальному значенні

Хронічне недосипання дуже негативно впливає на здоров’я, а іноді воно просто смертельно небезпечне, вважають фахівці Американської академії сну (American Academy of Sleep Medicine). Кожна людина, яка з якихось причин мало спить, дуже швидко помічає зміни у своєму стані та настрої: підвищується дратівливість, тривожність, знижується концентрація. Чим небезпечний недосип для водіїв та пілотів, ми всі добре знаємо.

Навіть якщо ви почнете відновити свій сон після тривалого періоду хронічного недосипання, не факт, що ви зможете повністю відновити всі порушені когнітивні функції. Хронічний недолік сну не тільки погіршує когнітивні функції людини, але й може призвести до незворотного пошкодження та руйнування нейронів.

Крім того, розлади сну негативно впливають на травну систему та вагу, послаблюють імунітет, можуть загострити хронічні захворювання, у тому числі ниркові, підвищити ризик діабету, гіпертонії, серцевих нападів та інсультів.

У дорослих, які сплять дуже мало або занадто багато, може підвищуватися ймовірність серцевого нападу або інсульту. Поганий сон також може збільшити ризик захворювання на артрит і певні види раку. Якщо вам досі здається, що хронічний недосип — це норма життя, саме час відмовитися від хибних переконань.